Concurs de amenajare a gradinilor noastre

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

aleynad

Active Member
Moderator
Conform zicalei “Iarna car si vara sanie” va propunem un concurs de amenajare a gradinilor noastre. Pentru a demara executia lor in primavara va propunem sa incepem sa ne gandim impreuna inca de pe acum la planul de amenajare al acestora.
Prin urmare, noi moderatorii sectiunii ne-am gandit ca toti cei ce doresc un plan (proiect) de amenajare sa isi posteze dorintele aici impreuna cu:
-un plan aproximativ al suprafetei ce trebuie ce trebuie amenajata (cotat sau la scara)
-fotografii ale zonei respective, de ansamblu si detaliu
-o descriere in cuvinte a situatiei existente
-o descriere in cuvinte a temei de proiectare in care sa specifice cerintele si nevoile sale
-un premiu pus la dispozitia celui care realizeaza propunerea cea mai frumoasa (ex. o planta, un arbust, o carte de gradinarit etc. )
Cererile vor fi onorate in ordinea inscrierii, cu conditia sa indeplineasca cerintele de mai sus.

Solutiile de amejarare vor fi realizate de catre forumisti in cadrul concursului Vreau sa fiu peisagist. Concursul se va desfasura in mai multe editii, in functie de solicitari. Cei inscrisi in concursul de solutii vor face un plan de amenajare insotit de schite sau orice alt material care le-ar putea putea pune in valoare ideea. Solutia care va fi agreata va fi premiata de catre ‘beneficiar’.
 

aleynad

Active Member
Moderator
haideti, gradinarilor?
nu aveti o gradina de amenajat/reamenajat? :(
trebuie doar sa postati schita si datele existe ale gradinii, apoi alti forumisti vor veni cu idei de amenajare
 

alfa

Active Member
Am eu de amenajat si va voi prezenta tema dar abia in weekend :( voi avea timp sa strang schite, poze, detalii, etc.
 

Blitz

Active Member
Ba da, ca atat mi-am reorganizat (matematic :wink: :wink: :wink: ) gradina ( sau mai degraba "gradinita") ca acum este foarte exacta, meticuloasa, curatica, dar... nu prea vie (daca intelegeti ce vreau sa spun). Si in plus garajul este goooool :cry: , e drept, din vina mea, si toata curtea este mai mul ordonata decat "vie". Poate ma ajutati si pe mine cu sfaturi! Fac poze, masuratori, schite, etc., dar in timp,va rog...

Dupa link (daca chiar functioneste :wink: ) un inceput pentru ilustrarea situatiei existente.



Ma rog, este cam de-a valma, caini, curte, gradina, cele 4 plante de interior. Dar ideea este ca as vrea sa-mi fac mica gradina mai "faina" (cum se zice la noi in Banat).
Abia astept sfaturile voastre! Multumesc anticipat!
 

alfa

Active Member
Dragelor, eram atat de entuziasmata de propunerea voastra cu acest concurs. I-am povestit sotului cu mare bucurie ce va urma. El insa mi-a frant elanul :cry: . Din pacate se pare ca anul acesta va trebui sa ne concentram pe alte investitii si lucrari, pentru gradina mea nu prea ne ramane buget.
Imi pare rau, dar am decis sa nu mai particip la concurs, pentru ca nu voi putea duce la bun sfarsit propunerile voastre, care cu siguranta vor fi deosebit de frumoase :( . Nu vreau sa va rapesc timpul degeaba, cand exista si alti doritori.

Asa ca raman doar sa urmaresc concursul. ( cu mare interes!!! :D )
 

canuta-om-sucit

New Member
Salut!

Ba da am eu o gradina de amenajat, e de un an de zile dar anul acesta o iau din nou de la zero. Asa ca spuneti-mi ce materiale va trebuie pentru a va putea dezlantui creativitatea pe parceluta mea. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus