Colectie Tzep

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ne-am mai marit familia (unii nu-s doreau deloc :( )! :rofl:
Asa se prezinta noul membru. :D

E fooaaaaarte obisnuit, luat din piata si cica tot timpul o sa aiba floarea asa in "dungi". E al meu si normal ca-mi place :wink: :indragostit: :hug:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pai pe acesta abia l-am luat, e micut, deci nu l-am ciuntit inca.
Restul dupa cum bate vantul....ma mananca mana....nu am o reteta exacta. Singura chestie de care tin cont este ca luna sa fie noua sau in crestere. :oops: Cei care sunt infloriti acum au fost tunsi in mai sau iunie. Cam tarziu dupa unii, dar in rest au fost plini de boboci si nu m-am indurat. :gandit:
 

cory_helen

Active Member
da, nu stiam anotimpul... eu ii tund in toamna, adica oct-nov... dar am auzit si persoane care ii tund in martie-aprilie-mai... sau chiar vara...

de asta nu stiam cum sa fac... mersi frumos pentru raspuns... :wink:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Tzep, de-asta portocaliu "in dungi" am si eu. Asa infloreste de fiecare data si floarea tine apropae trei zile, mai ales acum. Si e si mare. O frumusete. Sa-ti traiasca. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pai cand l-am luat am intrebat-o pe tipa care-l vindea daca asta-i culoarea de iarna sau nu si a zis ca tot anul e asa. La mine e prima floare, deci nu am avut cu ce sa compar, dar daca-mi confirmi si tu atunci asa e. :D
:idea: Putem compara comportamentul lui la munte si la mare! :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Azi 20 decembrie 2010, e mare sarbatoare in familie. A inflorit pentru prima data de cand il am H. Cloud nine. Bobocul era barosan rau de tot, si am reusit sa-i prind deschiderea.
La ora 9:30, arata asa
La 10 deja prinsese avant si se deschisese
La 10:45 era deschis total si floarea masura 15 cm fara a o masura cu petalele intinse (imi mai trebuia o mana ca sa-o tina intinsa :( )
Acum vad ca stagneaza, arata asa
Ii urez bun venit in familie! :hug: :indragostit: :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc tuturor, dar eu nu am nici un merit decat ca l-am ingrijit. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
ani a spus:
Carmen, ma bucur pentru tine! Merita sa astepti asa o floare. :D
Multumesc mult mult de tot! :hug: Pai chiar merita, fac ce fac si iar dau pe la el si-l admir. Deja are 18 cm deschiderea!!!!! :dans: Si ramura cealalta are un bobocel mic mic :astept:
 

miha

Member
Foarte frumos... Se pare ca a trecut Mos Craciun mai devreme pe-acolo... nu degeaba e zapada... :rofl:
Sa fie sanatos si sa-l vedem mereu plin de flori!
 
Sus