Colectie Radu !

radu

Member
O sa incerc sa fac si poze individuale sau sa le grupez pe specii, dar deocamdata doar o poza de grup la cele care sunt inflorite :

;
 

radu

Member
Daca am fost cuminte am mai primit 3 orhidee, adica mi le-am facut singur cadou :D

;;
 

marean

Active Member
Este un phalaenopsis peloric (un defect genetic face ca labelumul sa nu se deschide complet si sa ramana sub forma de clopotel ) .
 

marean

Active Member
Adevarul e ca sunt deosebite ,cui nu i-ar placea una ! Tot defect mai e si cand petalele au un aspect creponat,ondult si au alta forma (au mai multi,inclusiv Cornelia dintr-asta) ,si,iarasi, si alea sunt magnifice !
 

radu

Member
C-am asa se prezinta intreaga mea colectie, dupa achizitia catorva orhidee. Nu vreau sa para o lauda, ci doar sa va spun ca daca veti vedea ca n-o sa mai apar pe forum, sa stiti ca ori m-a mutat sotia in pivnita (asta ar fi cazul fericit) sau afara; ca nu de alta dar inca nu le-a vazut, ce sa mai zic de pret !

Cateva poze de ansamblu :

;;;

si notatile de care vorbeam :

Cambria:
;

Miltonia :
;

Vanda

;

Phalaenopsis
 

radu

Member
Mi-am innoit colectia de orhidee Vanda cu 11 bucati, 8 plante mature si 4 in stadiu de pui. O sa incerc sa le fac maine poze, desi doar 4 sunt inflorite deocamdata !
 

radu

Member
Cateva poze de ansamblu cu doar cateva din florile mele :

;;

Si cateva poze cu orhideele inflorite :


Vandele mele untr-un "acvariu "


Si 2 achizitii noi :
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek:

Ce minunatii ai Radu!
In camera ta a venit si primavara cu lalele.Foarte frumoase!
Iar papuceii sunt si ei superbi!

Sa ai parte de ele ca se vede ca pui multa pasiune in ingrijirea lor!
:D
 

radu

Member
De plante dar si de 2 acvarii de 150 litrii fiecare cu pesti Discusi !
Asta ca sa fie natura mai completa !!!
 

radu

Member
Nu stiu daca ati mai vazul "papucei" asa mari , dar cei din pozele expuse mai sus au aproape 20 cm (floarea) ! Eu unul n-am mai vazut pana acum asa mari. Mai am 5 varietatti de papucei dar sunt mult, mult mai mici ca dimensiune !
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am observat si eu ca sunt mari si chiar am vrut sa te intreb daca si in realitate sunt asa.
Cinste tie ca gasesti asemenea minunatii pe la voi ca la noi bate vantul frunzele....
Si Cattleya e superba iar de Cymbi inflorit nici nu mai vorbesc!
 

radu

Member
Incercati sa dati o "raita " pe la florarii in aceste zile apropriate de 8 Martie. Acum avem sanse sa gasim si raritati, fiindca din ce am observat in aceste zile toate florariile din orasul meu sunt foarte bine aprovizionate-fiindca sunt si vanzari cu ocazia zilei de 8 Martie.
Si apropo de 8 Martie, ce noroc o sa aveti voi femeile ca o sa primiti flori cu ocazia zilei care va aniverseaza ! Eu unul sigur n-o sa primesc. Si la cate flori am in apartament nici n-o sa pot lua alte plante pe care sa i le daruiesc sotiei, ca tot timpul imi spune ca ma folosesc de prilej sa-mi cumpar mie flori. La inceput mergea faza cu cumparatul florilor pentru zilele mai importante din an, dar acum nu mai tine figura ! Nu zic ca nu-i plac florile sotiei dar nu le-a udat NICIODATA !
 
Sus