COLECTIE CAMIK

sarselia

Active Member
Moderator
Bravo Camik!
Sa iti traiasca pomisorii de phale pentru ca deja chiar sunt ca niste pomisori.
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Camik sunt o incantare pentru ochi si suflet!
Cum te descurci cu udatul?
Le uzi prin scufundare?
Ca si tu ai o multime si ma gandesc ca nu e usor cand e vremea udatului...
 

Camik

Active Member
Am 5 galetuse ,le pun in ele ,torn apa pe deasupra le las sa-si traga apa apoi le scot la scurs si strecor apa din fiecare galetusa .Pana le termin.
 

mikiduzza

Member
doamneeeeee :hipnotizat: :visator: :hipnotizat: :visator: :hipnotizat:
cred ca tu ai facut cursuri pe photoshop si acum vrei sa ne arati cat de priceputa esti.. :) :mrgreen:
FELICITARI!!!
 

MASCHA

Active Member
Sa am un balcon ca al tau as sta toata ziua in el,nu mi-ar trebui nimic :visator:
Este o adevarata placere sa ingrijesti asemenea frumuseti.
Spunene si noua,te rog,le ti in acelasi loc si iarna si vara,ce orientare ai la balcon si daca le pui ingrasamant?
 

Camik

Active Member
Multumesc fetelor!
Balconul meu e orientat spre rasarit.Am soare direct pana pe la ora 13.De la ora 9 dimineata le umbresc pana la ora13
Nu este inchis este deschis larg spre hol.Este foarte aerisit.
Si sa stiti ca eu chiar stau aproape toata ziua in el.Aici ma incarc cu energie.
Florile le ud acum si la 5 zile iar cele cu radacini subtiri la 4.Iarna le-am udat la 7 sau la 10 zile .Odata le puneam ingrasamant ,o data apa de ploaie simpla.
Folosesc apa de ploaie iar cand nu am, apa fiarta si racita (intotdeauna calduta)
Stau langa padure si cred ca este mai multa umezeala aici.
Ce cred eu ca le place lor tare este lumina pe timpul noptii.Am lumina suplimentara de la stalpul de peste drum care imi lumineaza tot holul si este chiar in dreptul lor.
In luna mai , schimb pozitia phalelor pe margini si am lasat in locul lor dendrobium ,burrageara,cattleya.Miltoniile le am in cel mai indepartat colt ,lor nu le trebuie atata lumina.
Iarna asta am fost foarte zgarcita cu apa la ele si le am un pic incretite dar vad ca tot au tije cu flori.
Sa stiti ca nu este o regula la udat .Nu trebuie sa va luati dupa mine, eu le ud asa dupa ce vad starea radacinilor.Daca le vad inca umede nu ud respectiva planta.Asta se poate in cazul meu pt. ca eu stau acasa cu ele .Cand aveam serviciu nu prea le puteam urmarii asa atent.
Ingrasamantul folosit este COMPO
:hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoase! Ma omori tu cu miltoniile, nu stiu ce le faci de reusesti sa le reinfloresti. Eu n-am reusit pana acum :( dar perseverez
 

Camik

Active Member
Multumesc fetelor!
Miltoniile sunt preferatele mele.Imi plac culorile lor si faptul ca sunt parfumate.
:hug:
 

Camik

Active Member
Un pui din burrageara mi-a facut o tijuta mica cu o floricica pe ea:

Floarea e mai mare decat bulbul...
 
Sus