Colectie adrianam

adrianam

Well-Known Member
Am admirat frumusetile voastre de hibi si incet, incet am inceput sa achizitionez dar numai de pe piata noastra.

Tinand cont ca am ajuns si eu la 7 hibi iar pe al 8-lea il astept sa vad cu ce culoare ma surprinde, ma inscriu si eu pe lista colectionarilor de hibi, desi nu am inca pretentia de a fi un colectionar inrait (inca! :) )

Primii doi sunt din cei clasici, involti:



Cel rosu este acum in reanimare pentru ca i-au cazut toate frunzele

Cel roz infloreste vara asa:


dar iarna are flori simple si multe:
, ,

Al treilea in colectie a fost cel piersica, prins din butas:


Al patrulea este un roz somon cu floarea mai mica dar involta, cu internoduri mici si crestere pitica:

Acum vad ca floarea pe care am pozat-o este destul de mare. Probabil nu i-am dat suficiente ingrasaminte atunci cand a facut flori mici.

Al cincilea este un hibi portocaliu, cu floarea simpla si care nu se deschide complet, ramane un pic conica. Dar este foarte florifer:
, ,

Si se pregateste sa infloreasca iar la fereastra:


Al saselea l-am cumparat in vara lui 2009 de la expoflora, pentru ca era inflorit deja si m-a vrajit:
,
A fost si acesta florifer si a crescut foarte putin. Acum este la reanimare, fara frunze, deoarece nu i-am gasit locul potrivit pentru iarna si era cat pe ce sa-l pierd.

Vazand ca hibi din comert infloresc asa frumos iar cei clasici someaza (nu au facut aproape nici o floare toata vara, desi au fost in soare si au avut apa si ingrasaminte din belsug) in toamna am mai achizitionat inca doi, la reducere.

Al saptelea care a inflorit zilele trecute si mai are inca bobocei mici este unul roz pal:
,

Din el am taiat din greseala un butas pe care l-am pus in apa pentru a prinde radacini.

Iar pe al 8-lea are cativa bobocei mici si il astept sa ma surprinda! :)

Am in plan sa maresc colectia, dar incet, incet pe masura ce se mai face loc pe balcon si pe pervaz! :wink:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Adrianam! La cat mai multe exemplare in colectie! :clap: :marfa: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Wow!
Ce frumosi sunt!

Sincere felicitari!
Si sa iti creasca toti mari si sa le mearga bine!
 
Sus