Cocotier

Aura

Member
mi-am luat "la rebederci " de la cocotierul meu... :(
ieri, ma intreba cineva ce mai imi face nuculita..asa ca azi am dat o raita pana in gradina blocului unde mutasem ghiveciul cu respectiva ...suparare mare...in ghiveci erau si cateva larve de limacsi :x ..de ciuda...am scos repede , fara sa-mi dau, nuculita din pamant...ma vad cu ea in mana....si ce zic ?s-o fi putrezit...ca cealalta?(am mai plantat o nuculita..si dupa cateva saptamani era putrezita.sau o nuca mi s-a putrezit fara sa o tin in pamant)...nu am stat prea mult pe ganduri..si am spart-o..ca deh, eram prea curioasa... :mrgreen: surpriza!nuculita era plina de lapte de cocos(laptele de cocos din interiorul nucii nu este alb..cum s-ar crede, ci incolor....)..nuculita erta intr-o stare f. buna, niciun picut putretita..ba mai mult...avea un parfum de nuca de cocos....asa naucitor..... :oops:
imi pare rau...ca n-am avut rabdare..poate ca ar fi functionat de asta-data... :( daca nu as fi vazut limacsii acolo...si apoi ..am mai avut o discutie cu cineva zilele trecute..si zicea ca dintr-o astfel de nucusoara nimic nu va rasari vreodata....pt ca ea deja este f. uscata si curatata de coaja buna......
..si totusi...zilele viitoare o sa mai imi iau o nuculita...mi-a fost invatare de minte! :wink:
Aura
 

Aura

Member
incearca ! Am vazut ca tie toate iti reusesc :D

Mie mi-au murit si papaya.... :(

Pana acum niciun semn de la nuculita mea..dar nici nu m-am mai ingrijit de ea..am lasat-o in frig, in gradina blocului....maine iau ghiveciul si il pun in casa.

Aura
 

Aura

Member
Vad ca nuca ta a fost mai lunguiata. Ale mele intotdeauna au fost mai mult ovale...o conta si asta ? :?

Papaya ce iti face ?

Aura
 

gabiee

Active Member
cine stie :? .... poate a contat si asta

mai am si papaya .... au stat la caldurica ... ca am citit ca nu rezista sub 15 grade ... a cam pierdut din frunze dar in varf da altele ...
 

Aura

Member
Ma bucur ca tie iti sunt sanatoase toate plantutele exotice. :D Eu le-am pierdut...incetul cu inceputul, voi incerca sa o iau de la capat..

Aura
 

LadyBug

Well-Known Member
si eu sunt curioasa cat de repede creste.
Astept si eu o nuca sa germineze...desi nu cred, dar mai incerc o data, ca stiu unde am gresit: am lasat-o afara cand era cam frig, si nu e bine... si initial am tinut-o vreo saptamana in apa, nu doar 1-2 zile.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am gasit nuca de cocos verde, foarte mare, cu tot cu pulpa si ma gandesc oare ce sa fac cu ea: s-o mananc sau s-o plantez???
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca nu a fost iradiata planteaza doar ca are viata scurta tare in casa , cam cand se termina hrana din nuca se termina si viata , dar planta e superba ca aspect home -design
 

LadyBug

Well-Known Member
deocamdata am lasat-o pe pamant afara, nu stiu inca udne s-o plantez. sa incerc in gradina sau in ghiveci?
Stai putin ca nu inteleg, adica planta moare? Nu creste mare de nu mai ai loc in casa de ea?
 

LadyBug

Well-Known Member
E cam complicat pentru mine, nu inteleg, atunci cum se fac in afara copacii aia mari care fac si fructe? Eu nu as vrea sa moara asa repede, credeam ca se face mare mare si nu mai avem unde s-o cazam in Romania, nu stiam ca moare ea asa, cand se duce nuca.
 
Sus