clopotei de vant

aleynad

Active Member
Moderator
sunt variati, interesanti, ne incanta urechile la cea mai usoara adiere de vant, asa ca de ce sa nu-i incadram in gradina



pe terasa
sau pe balcon

fiecare dupa posibilitati
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
SI mie imi plac,insa a putrezit sau s-a ars de soare sfoara si s-au rupt,clopoteau asa placut! :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am 3 bucati, din materiale diferite pe care i-am asezat in locuri diferite:
-metalici - pe balcon;
-din ceramica - in gradina
-din bambus - pe terasa
si fiecare scoate cu totul alte sunete :D
te sfatuiesc sa-ti cumperi altii, daca tot iti placeau
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie imi plac foarte tare.Mai ales sunetul lor in bataia vintului ma incinta .............eu am doi si amindoi sunt metalici.Unul mai mare si unul mai mic.O sa le fac o poza sa ii onorez si pe ei :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai asa sa faci, Gabiuta!
si mie imi place cel mai mult sunetul scos de cei metalici, de pe balcon, dar si ceilalti din ceramica sau bambus sau farmecul lor :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
frumos, Gabiuta!
cei de pe terasa seamana cu ai mei, de pe balcon, imi plac la nebunie sunetele pe care le scot
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Iata clopoteii de vant,originali,ai lui Constantin:

Dansul zice ca: acesti " clopotei de vant" practici scot niste sunete placute , se pot acorda dac se umplu partial cu apa de ploaie ,in plus transmit niste vibratii in sol si alunga cartitele !!!??
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cum le stii tu pe toate elf-a .....habar n-aveam ca se exista literatura de specialitate privind clopoteii de vant :rofl:
Cred ca trebuie sa-ti intind covorul rosu,te premiaza arhitectul sef :D
Stilezii sunt pregatiti? :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,am vazut niste site-uri cu clopotei din astia facuti pina si din sticle de plastic vopsite "uman" :rofl: numai ca la englezi bate altfel vintul decit la romani.........La noi de la est la vest :evil: si scot sunete de lupi dacici sau romano-daci?sau.traco-geti?sau....ma rog,de care or binevoi sa fie dar cam asa e :mrgreen: ........
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai de gind sa o provoci la un razbel ? :rofl: :rofl: :rofl:


Da-mi voie sa te contrazic un pic:nu in toate cartile de amenajari de gradini se mentioneaza aceste accesorii.Eu din cele citeva pe care le-am rasfoit nu am prea gasit :? .
Dar asta nu ne impiedica sa le cautam in magazine si sa le si cumparam.Ma rog,celor care chiar sunt interesati de asa ceva.Este o chestie mai noua a feng-shuiului si dehhhhhh........ne agatam si noi de el sau de ele :) sa ne clincaie si sa ne alunge raul (sau rautatile :evil: ????)..........
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cunosti tu elf-a un tocilar?
Altfel ma asteptam la ceva mai STILAT.
 
Sus