Clivia

lelia

Well-Known Member
Multumesc Arselia ! imi place mult !mi-a facut o surpriza uriasa ,nu credeam ca va inflori imediat dupa transplantare !:)
Dane ,chiar e frumoasa ! iti multumesc !:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intr-adevar e ceva ca a inflorit imediat dupa transplantare.De regula nu le prea place insa uite ca ea a vrut sa iti arate cat e de frumoasa.
 

lelia

Well-Known Member
Oricum eu o iubeam pentru frunze ,dar si florile sunt perfecte !
Dane ,despre nr. de frunze citisem eu pe undeva , ca la 6+6 frunze ar fi cazul sa faca flori ,avea si frunze avea si varsta ,ii lipseau doarflorile si atentia cuvenita .Acum suntem amandoua fericite si va multumim tuturor ,pentru sfaturi si atentie !
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Superba, Lelia, variegata ta. Si ce harnicuta e! Poate de acum iti va face surpriza si va inflori de doua ori pe an.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Voi ati reusit sa le faceti pe Cliviile voastre sa infloreasca de 2 ori pe an?Cum?Ca la mine nici macar una nu s-a gandit sa fac:rolleyes:a asa ceva.....
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Poate nu e prea tarziu nici la tine, Anna. Uite ce surpriza am avut eu cu GT-ul meu: Tija a aparut in cateva zile.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Vad ca nimeni nu mai da pe aici. Nu v-au inflorit cliviile vara asta?
La mine Belgian Orange GT prezentata mai sus a inflorit pe doua tije, una puiul si una mama. Am uitat sa mai pun pozele. De fapt nu prea le-am mai pozat fiind intr-un loc mai inaccesibil.


Ce ma surprinde placut zilele astea e prima inflorire la un pui de Belgian Orange clasic.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Plantele mele nu vor sa accepte ca vine iarna. Clivia galbena e pusa pe inflorit (a doua tura de flori anul acesta). Ma intreb ce consecinta va avea inflorirea asta tarzie asupra infloririi de primavara...
 
Sus