Clivia

D

dyayzh

Guest
Planta obtinuta din samanta nu creste foarte greu. Pana o vezi de cativa cm e o perioada mai lunga de timp, apoi, creste in acelasi ritm cu o plata matura. Eu am obtinut o plantuta de 2 cm deocamdata din seminte. Si am mai pus vre-o 6 la germinat :D Sa vedem daca mai am noroc :wink:
 

marean

Active Member
Mult succes,se pare ca nu e foarte greu de inmultit cu succes din seminte :) ,ramane doar perioada de maturizare si asteptare a floricelelor !
 

Kati

Active Member
Anul acesta nu stiu ce s-a intamplat, insa clivia infloreste a doua oara :dans:
Nu tin minte sa fi inflorit de doua ori intr-un an - vreodata. Avem clivia de pe vremea bunicilor mei, si ceea ce tin minte din copilarie este ca (,) clivia inflorea mereu in timpul verii. Iar de cand ma pasioneaza plantele si sunt mai atenta la ele, am observat ca (,) clivia infloreste intotdeauna din ianuarie pana in martie. Treceau ani buni cand nu inflorea deloc, atunci inca nu stiam, ca daca nu tii perioada de repaus nu vezi nicio floare.
Nu va inchipuiti ca infloresc toate cele 6 plante (de fapt planta mama + 4 pui maturi si unul tanar care inca nu infloreste - toate fiind intr-un singur ghiveci), doar una dintre ele, dar oricum, este o surpriza foarte placuta :D
Si ca sa va "oftic" :rofl: si mai mult: o prietena de-a mea care sta in Austria, si si-a cumparat o clivia cu 1 euro, spune ca a ei infloreste anul acesta a treia oara! :hipnotizat: Daca voi nu, eu m-am ofticat grozav cand am auzit-o :| Drept rasplata ieri am vazut tija florala si pe a mea :D
 

ioana_ralu

Member
Felicitari Kati!
off topic:nu vrei cumva sa insori puiutul ala mic(contra cost,desigur)sau vreo samanta doua?te rog
 

Kati

Active Member
Ioana, din pacate nu umblu la planta, fiindca nu mai pot s-o scot din ghiveci, si nici nu doresc s-ai deranjez inflorirea. Ar insemna sa pierd un sezon sau doua de floricele. :(

Seminte nu am, dar acum, ca tot va inflori in curand, voi incerca sa polenizez florile, si daca reusesc, cu draga inima va voi trimite.

Roxana, am o groaza de poze cu ea inflorita, le voi pune pe net si o s-o puteti admira in curand.
 

IULIA

Active Member
eu am dat 3 pui, care la anul fac 3 ani. astept vesti. par destul de maturi acum. nu au inflorit niciodata. eu asa stiu ca la 3 ani infloresc.
 

marean

Active Member
Acuma inteleg de ce plangea Dya dupa citrina ei,este absolut superba !
Oooof,Iudit,de ce ne chinui :oops: :) :cry: ?
 
D

dyayzh

Guest
Marean...ti-am trimis 3 seminte de clivia nu stiu de care :rofl: Succes cu ele!! De fapt, seminte nu e corect spus, ca sunt niste chestii marisoare, lunguiete si umflate :wink:
 

marean

Active Member
Merci mult,de-abia astept sa le plantez,poate o sa creasca precum vrejul fermecat :mrgreen: !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vezi ca s-ar putea ca dupa ce le tii in apa calduta sa fie nevoie sa indepartezi acel invelis. Din cate stiu eu altfel nu incoltesc. Am incercat si eu acum cativa ani. Rezultat zero. Ca n-am stiut de treaba cu invelisul.
 

IULIA

Active Member
eu fara apa si fara invelis le-am prins. direct in pamint, dupa ce am scos teaca. spor.
adica cum, s-ar putea sa fie seminte de nu stiu ce alt clivia decit portocaliu???? :cry:
 
D

dyayzh

Guest
Eu sunt mai grea de cap si cam nestiutoare :oops: Samanta de clivia e in invelisul acela verde? eu am pus asa , cu totul in pamant si a iesit :D
 

Roxana

Active Member
pai daca a iesit ceva inseamna ca alea sunt semintele. aveti grija ca ghiveciul sa fie mic (inflorirea este mai abundesnta). este mai convenabil sa o inmultim prin lastari deoarece plantulele infloresc mai repede (dupa 2-3 ani), pe cand cele obtinute din seminte dupa 4-5 ani.
Daca nu doriti sa recoltati semintele este bine sa suprimati florile dupa ce acestea se trec.
 
Sus