Clerodendron

MASCHA

Active Member
Clerodendronul meu are de ceva vreme frunzele rasucite ca un inel.M-am uitat dupa daunatori dar nu am vazut nimic,l-am stropit cu Omite dar tot nu si-au revenit.Oare ce se intampla cu el si ce pot sa-i fac ,nu as vrea sa-l pierd.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Le place apa si soarele la unii,dar numai la unii dupa cum stii.
Nu ii place ceva.Doi sin puii mei de clero i-am plantat in gradina sa se dezvolte pina la toamna ca de un an stau si nu cresc de loc.Abia acum au inceput sa se acomodeze (plantati la sfirsitul lui aprilie :!: ) si au inceput sa aiba frunze noi.Sunt in umbra altor plante.
 

ghia_don

Active Member
Mie nu mi-a mai iesit Bungei-ul in gradina.. :( era micut anul trecut, si nu i-a convenit gerul de iarna ..
 

jkati

Member
Este singurul pe care il am. Imi place la nebunie. Sigur, mi-ar place sa am maimulte, dar deocamdata atat.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Iudit, ce zici de asta? E puiul pe care ti l-am promis:

Zi-i tu cum sa-l trimit pe caldurile astea...si tare mi-ar placea sa infloreasa la tine :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Fragrans infloreste a doua oara anul asta:

Am facut un experiment si, cum am doua plante, pe una am lasat-o in casa si pe cea de-a doua am dus-o in gradina. Se pare ca ii place mult mai mult sa stea in casa, conditiile de mediu constante, pentru ca acesta reinflorit e cel pastrat in interior :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Sa stii ca buchetelul de flori e mic, cam 5 cm sa aiba in diametru. Dar e foarte parfumat, il simti si de la 1.5 m :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
de-aia il cheama Fragrans - e una dintre cele mai parfumate flori pe care le-am intalnit. Cand o sa tai sa pun la prins iti pun si tie un butas :D
 
Sus