Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Dana29

Member
Ale mele au imbobocit. Insa lastari de jos nu prea am vazut. Le-am plantat anul trecut in aprilie. Dar au fost sarace in flori si nici nu prea au crescut. Trebuie sa le fac ceva? Sau nu prea s-au dezvoltat fiind primul lor an?
 

bebe Iris

Active Member
Nu Dana, fetele vorbesc de clematitele din Germania ca au lastarit...pentru cele din gradina, inca e devreme :D asa ca stai linistita
 

victoria

Active Member
Clematitele mele din Germania sunt o frumusete.Imi vine sa le pup.Una sta sa infloreasca.Se pare ca voi avea flori din Aprilie :) :D :)
 

mymo

Active Member
Si nemtoaicele mele sunt bine,mai am doua pe care nu le-am plantat inca pentru ca nu stiu unde :gandit:
Dana,in prima primavara de cand le plantezi e bine sa le tai pe toate la 20-25 cm,deasupra unui nod indiferent de grupa din care fac parte.Le ajuta sa se dezvolte.
 

miki70

Active Member
Imi doresc o clematita tip C rezistenta la frig culoare albastru, bleo sau mov care sa faca flori muuuulte toata vara. Ce-mi recomandati?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Aş avea nevoie de ajutorul vostru, fetelor! Era pe aici un link foarte interesant spre un site cu informaţii (foarte importante privind grupa, tăierea, expunerea ...) despre hibrizii de clematis şi tot caut, dar nu-l găsesc! (îl salvasem în loc nepotrivit şi odată cu reinstalarea sistemului, l-am pierdut) :rugaciune:

Ce vă face clematis-ul din grădină? Ai mei ar fi trebuit să treacă prima iarnă în grădină. La una dintre "Miss Bateman" i-a pierit partea aeriană, dar sunt mulţumită că a dat deja vreo 4 lăstari din pământ. Cealaltă "Miss Bateman" (care ar fi trebuit să fie "Nelly Moser") nu şi-a pierdut firavul lăstar de anul trecut iar acum văd pe el ceva muguraşi şi îmi pare că mai dă un lăstar şi din pământ. În schimb al treilea "The President", căruia îi mersese mai bine anul trecut pare să fi dispărut cu totul: parte aeriană nu se vede, iar din rădăcină n-a apărut nimic! :( E prea devreme sau să nu-mi mai pun speranţă în el şi să-l trec la pierderi?

Deşi am cam luat ţeapă cu clematis-ul de anul trecut în sensul că din 3 diferite, 2 s-au dovedit identice şi niciuna n-a mers strălucit, nu m-am lăsat păgubaşă şi am mai luat câteva varietăţi. Iată ce am găsit pe aici: Piilu, Vile de Lyon, Bagatelle, montana Rubens. Aş vrea să pun 2 în partea însorită a grădiniţei (soare de la 11 până seara), una sub un cais pe care să se caţere, iar alta la semiumbră: soare până la prânz. Dacă aveţi experienţă cu aceste soiuri, vă rog daţi-mi un sfat. Aş vrea să le pun săptămâna viitoare. :D
 

miki70

Active Member
Adina :rose: uite ac e un site bun http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/65065.html
dai cautare dupa numele clematitei si-ti spune tot.
Ai grija , nu le pune sub copaci pt ca nu vor avea hrana suficienta iar cand se indeseste umbra va cauta lumina si va creste cocosata. Asa am patit cu Miss Bateman . Montana Rubens este pt zona 6-9 , dc iarna e mai friguroasa ca pt zona 5 moare la suprafata , acum 2 ierni a inghetat dar am avut noroc ca a dat din nou din pamant. Iarna trecuta am invelit-o cu o folie pana acolo unde am ajuns si acum in primavara am obs ca ce nu a fost protejat de folie a inghetat. Tb sa le ingropi pe toate mai jos cu aprox 10cm, astfel va fi protejata de inghet si chiar dc moare la suprafata va lastari din nou din pamant.
 

miki70

Active Member
Adrianam :rose: stiu ca te pricepi f bine la clematite, ce clematita mov-albastra imi recomanzi care sa fie de tip C, pozitie S si dc se poate cu flori multe si mari :wink: President am vazut ca e de tip B deci o elimin. Jackmanii???
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc, Mikisor! În ce priveşte plantarea lor nu am dat greş. Le-am îngropat mai adânc cu cel puţin o pereche de muguri. Nu le-am deranjat rădăcinile şi am încercat să aibă umbră la rădăcină. Locul e protejat de excesele de apă. Singura supărare poate fi expunerea la soare, de aceea mă interesează varietăţi la care să le placă soarele.
 

adrianam

Well-Known Member
Mikishor, pe site-ul polonez exista tab-ul "Encyclopaedia" unde poti face cautari dupa toate aspectele dorite.
Pentru cerintele tale "ce clematita mov-albastra imi recomanzi care sa fie de tip C, pozitie S si dc se poate cu flori multe si mari", rezultatul este in tabelul urmator:

http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/

Daca accepti si flori mai mici, atunci ai mult mai multe optiuni, dintre care urmatoarele le-am vazut in ultimii ani de vanzare pe la noi: Polish Spirit, Prince Charles, Bagatelle, Gipsy Queen, Honora, Blue Angel, Etoile Violette, Jackmanii.

Din pacate vad ca nu se pastreaza criteriile de cautare si se afiseaza aceeasi pagina!

Revin cu cateva clematite cu flori mari pentru conditiile enuntate mai sus:
Ascotiensis, Betty Balfour, Mazury, Ramona, Teksy
 

miki70

Active Member
adrianam a spus:
Mikishor, pe site-ul polonez exista tab-ul "Encyclopaedia" unde poti face cautari dupa toate aspectele dorite.
Pentru cerintele tale "ce clematita mov-albastra imi recomanzi care sa fie de tip C, pozitie S si dc se poate cu flori multe si mari", rezultatul este in tabelul urmator:

http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/

Daca accepti si flori mai mici, atunci ai mult mai multe optiuni, dintre care urmatoarele le-am vazut in ultimii ani de vanzare pe la noi: Polish Spirit, Prince Charles, Bagatelle, Gipsy Queen, Honora, Blue Angel, Etoile Violette, Jackmanii:

http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/
:rose: :hug: :*
 

adrianam

Well-Known Member
Sa stii insa, din cate am observat eu, chiar daca pe site-ul lor scrie ca au inflorire continua, la mine infloresc in doua valuri- unul prin iunie si celalalt prin august.

Inflorirea continua VI- IX cred ca este valabila pentru conditiile lor de clima - mai umeda si mai racoroasa.
 

madairina

Member
Ce soi de clematite are inflorirea cea mai abundenta? Vreau sa imi mai iau si eu si nu stiu de care. Eu am 2 si nu prea le merge bine.
 

miki70

Active Member
adrianam a spus:
Sa stii insa, din cate am observat eu, chiar daca pe site-ul lor scrie ca au inflorire continua, la mine infloresc in doua valuri- unul prin iunie si celalalt prin august.

Inflorirea continua VI- IX cred ca este valabila pentru conditiile lor de clima - mai umeda si mai racoroasa.
Multumesc :rose:
Sunt derutata, de President scrie ca e tip B dar pe o eticheta la Practiker scria ca face flori VI-IX deci asta ar fi tip C. Jackmanii nu gasesc,.... multe nu se gasesc in Craiova. Imi puneam sperante in City Garden dar cred ca s-a desfiintat cel de la noi. Abia la expozitia din iun imi pot lua :(
 

adrianam

Well-Known Member
Vineri era un transport nou de clematite in Baumax dar nu aveau pretul pe ele. Cele vechi erau la 27 lei.
In grupul nou era si Jackmanii daca nu ma insel.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus