Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
Sa ne spui si noua! :?

Pentru ca la mine cel putin nu au facut radacini. :(


Ieri am pus mai multi butasi dupa metoda gasita cred ca de mikisor, pe site-ul francez.

Acolo ziceau ca dureaza cam doua luni pana prind radacini.
 

kat

New Member
Clematite rosii am luat anul asta de la Bricostore (pe la jumatatea lui Martie) si acum au deja 50cm fiecare si una dintre ele la care ajunge soarele mai mult timp are deja 4 boboci. Ce fain ca a plouat asa mult in primavara asta... se vad consecintele peste tot in gradina!
Am constatat ca are foarte mare importanta expunerea. Radacinile sa fie in umbra si tulpina in plin soare. Incredibil de important aspectul asta...
Pe multi-blue am luat-o de la Metro la vremea ei dar am vazut anul asta la Selgros radacina de clematita in plic. Parca undeva la inceputul lunii trecute dar nu mai stiu cu siguranta.
Clematita galbena inca nu am dar caut iar daca nu gasesc "inradacinata" gata sint 100% hotarit sa iau chiar si seminte :D (de care chiar se pot gasi dar inca nu stiu cum se pot convinge sa germineze. noroc de faptul ca "avem net" :D)
 

ghia_don

Active Member
Nelly Moser a mea, anul trecut a avut o singura floare, dar anul asta isi ia revansa . Are niste flori enorme...
 
D

dyayzh

Guest
Imi plac toate ..dar in balconul meu mic s-ar chinui...asa ca ma multumesc sa le admir la voi :oops:
 

rem_2007

Member
Pe a mea am plantat-o in toamna 2006. In primavara 2007 a fost plina de flori si nu i-am facut nici o poza :( Vara tarziu a mai inflorit o data si a facut o floare dar mult mai mica.
Anul acesta ati vazut cate flori are, poate nu-i merge bine...
 

albela

Active Member
Datorita voua colegilor de forum am eu azi asemenea flori care sa ma fericesca :) (nelly nu e deschisa complet dar nu am mai avut rabdare) :D
 

rem_2007

Member
F. frumoasa...dar eu sunt nelamurita in ceea ce priveste clematitele.
Cat stau inflorite si de cate ori infloresc pe an?
 

albela

Active Member
Nelly a mea are o problema. Pe frunze apar niste gaurele din ce in ce mai multe. Se vede in poza asta, dar acum sunt mai multe :?

Ce ar trebui sa fac?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Te-ai uitat pe dosul frunzelor ?Sigur e o ginganie :) numai ca eu nu as sti sa spun CARE este :(
 

albela

Active Member
M-sm uitat, sigur ca m-am uitat si nu am vazut nici o ganganie si nici urme lasata de vreo una. De asta am intrebat ca nu stiu ce ar putea fi. Sa dau preventiv cu un insecticid?
 

adrianam

Well-Known Member
eu sunt nelamurita in ceea ce priveste clematitele.
Cat stau inflorite si de cate ori infloresc pe an?
Primul val de inflorire este in mai sau iunie, depinde de tipul clematitei- 2 sau 3. Functie de cat este de batrana -adica dezvoltata- inflorirea este mai abundenta si dureaza pana la aproape o luna. O floare tine cam 10 zile, dar apar boboci noi astfel incat perioada se extinde cam la o luna.

Urmeaza o perioada de lastari noi, dupa care apar din nou, prin iulie-august-septembrie dar mult mai putine si mai mici.
Eu iti spun din experienta celor crescute pe balcon.
Pe etichetele multora din ele scrie ca au perioada de inflorire V-IX, sau VI-IX.
 

carmenn

Member
Clematita mea, cumparata si plantata anul asta, are vreo 15 flori. Arata foarte bine.
Doar ca una din flori e mancata de ceva insecta , cred, caci toata e ciuruita...ce sa fie oare ? :?
 

albela

Active Member
Frunzele nu sunt gaurite? Ca si la mine se intampla la fel. Am constatat ca si floarea este gaurita, nu numai frunzele.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus