Clematis Asao

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Clematis Asao

Flori mari cu bordate cu roz si interior alb, semiduble sau simple. 7-15 petale. Stamine galbene.
Tara de origine: Japonia.

Diametrul florii 12-20cm
Grupa 2 de taiere
Inaltime: 2.5 - 3.0 m
Perioada de inflorire: mai-iunie, august-septembrie
Expunere: semiumbra
Zona USDA: 4-9b
Obtinuta din: 'Ernest Markham' x 'Star of India'

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa stii Carmen ca acestei clematite ii place semiumbra.Citeva ore de soare ii sunt suficiente.
Culorile florii sunt mai intense,reiurile sunt scoase mai in evidenta daca nu are expunere solara toata ziua.
Infloreste ce-i drept mai tirzior dar face flori superbe.Am avut,am citit si am experimentat cu ea.
Deci ceea ce iti spun este din constatari proprii.
Creste frumos si in ghiveci dar nu atinge inaltimi asa mari.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc pentru atentionare, Gabiuta. Am copiat sablonul cu textul de mai sus de la Sieboldii, si nu am corectat unele informatii :oops:

La mine e proaspat plantata saptamana aceasta si e in soare. Am remarcat insa ca in cele cateva zile de cand am plantat-o, i-au crescut incredibil de repede bobocii, spre deosebire de altele, la care s-au uscat bobocii dupa plantare. O voi urmari cu atentie vara aceasta si o voi muta daca nu ii place locatia insorita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carmen acum citiva ani cind am cumparat-o (intre timp a decedat prin sucombare :evil: din vina mea :x ) am avut mari nelamuriri in privinta amplasarii fiindca mi se spuneau diverse pareri :soare,umbra,semiumbra.
Am optat initial pentru soare dar florile erau decolorate.
De aia spun ca semiumbra este mai buna pentru ea.Acolo i-a mers cel mai bine.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nici mie nu imi place cu florile decolorate cum am vazut-o in unele poze pe net. M-a surprins placut rozul acesta intens.
Momentan nu o mai mut, pentru ca nu stiu unde sa o pun (inca o mai am pe Tentel in ghiveci ca nu i-am gasit locatie). Astept sa vad cum se comporta Asao acolo unde e... :|
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Deja si-a deschis vreo 5 flori la nici o saptamana de la plantare. O pozez maine :D

Iulia, la noi Asao a avut-o Yurta Brasov, dar in acest moment nu mai sunt disponibile. Pe a mea am luat-o din Polonia.
 

anasstasia

Active Member
Eu imi amintesc ca am plantat-o in plin soare. Macar sa supravietuiasca ea, ca o sa conteze mai putin culoarea.
 

ghia_don

Active Member
E prima clematita inflorita anul acesta, dar nu e cu floarea dubla :(



E in al treilea an la mine in gradina si intr-adevar nu a crescut mai inalta de 1,5m... pina acum :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
ghia_don a spus:
E prima clematita inflorita anul acesta, dar nu e cu floarea dubla :(
Eu nu stiu ca Asao sa aiba floarea dubla. Mai face cateodata niste petale in plus, dar nu as numi-o dubla, ci cu indulgenta semidubla :D.
 

yellow rose

Member
La mine Asao are doi ani. Cred ca poate ajunge la 3 m daca are suport potrivit. Al meu e provizoriu si are 2m. Chiar face petale in plus dar nu e dubla. A inflorit prima, are cam 4 ore de soare pe zi si este roz deschis. Florile mi se par foarte mari. Am tuns-o doar in primul an.
 
Sus