Cistus

riana

Active Member
l-am cumparat in toamna si l-am acoperit ,dar fiind o iarna asa grea nu a rezistat decat o parte din el pe care a facut doua floricele

nu prea stiu ce-i place si ce nu.daca stie cineva va rog sa-mi dati cateva sfaturi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Se numeste "Cistus ladanifer" si nu rezista la temperaturi mai joase de max.-10 grade.
Florile nu dureaza mai mult de citeva ore.Nu necesita udare fiind folosit in general pentru rocarii si chiar borduri inalte .Atinge inaltimea de 1,5 m(in conditiile de clima blinda,mediteraneana).Nu-i place sa fie miscat din locul unde a fost pus initial.Deci fara transplantari :) Se poate inmulti atit din seminte care se se culeg spre iarna si se tin la frigider pina cind se planteaza primavara sau din lastari semilemnificati care se taie vara si se pun in sere la temperatura de 16 grade.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Britanicii zic ca ar rezista pana la -12 gr. C. Raportat la zonele climaterice nord americane este zona 8-10. Florile si crengutele tinere au parfum placut si destul de puternic, motiv pentru care se folosesc in aromaterapie. Nu se tunde foarte scurt si se amplaseaza in zone protejate din gradina. Tolereaza vantul si soarele dar nu si temperatura extrem de scazuta.

Probabil la tine a rezistat din cauza zapezii.
Ati avut strat ca lumea de zapada peste iarna, nu?
 
Sus