Cine recunoaste arbusutul?

claude

Well-Known Member
Moderator
As zice ca e Philadelphus virginalis...o varietate de iasomie batuta si fara parfum
 

popescu gp

Well-Known Member
arbori si arbusti exotici si indigeni

Multumesc pentru determinare,eram derutat fiindca am si una roz dar oarecum deosebita la flori de aceasta.
 

daisy111

Active Member
Am si eu la servici aceast arbust si este prima data cand vad,imi place mult.As vrea sa pun si eu la tara,insa nu stiu cum si cand se prinde.Ma puteti ajuta,va rog? :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu l-am cumparat acum cativa ani de la Eutopia gardens si nu stiu cum se inmulteste caci nu am incercat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daisy, eu stiu ca Deutzia scabra se inmulteste usor prin butasi erbacei, asa ca ia o ramurica si incearca :wink:
 

daisy111

Active Member
Multumesc clau :* :hug: sambata sunt iar de servici si o sa iau sa incerc. Sunt in curte vreo 3 tufe mari,una a fost chiar taiata de jos,nu stiu cu ce ii incurca,dar mi-a placut mult ca nu mai vazusem acest arbust. :D
 

Roxana Peled

Active Member
In cel mai rau caz, daca nu ai reusit s-o inmultesti prin butasi, se gaseste la bricostore in fiecare primavara la cutie de carton, in jur de 10 lei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Margaretuto daca o sa vrei pun eu la prins ...alt arbust care cere apa destul de multa :x
 

daisy111

Active Member
Multumesc Gabiut!!! :hug: eu am incercat si nu stiu inca ce am reusit ca nu am mai ajuns la tara sa o vad,daca nu este prins,apelez. :*
 

kerkyra

Well-Known Member
Azi am primit un buchet de floricele de gradina, asezonat cu cateva ramurele de kerria si altele cu floricele roz, batute care seamana cu kerria. Si frunzele parca sunt cam la fel. Nu stiu cum se numeste, am cautat si pe net dar nici poza nu gasesc. Imi plac foarte mult, asa ca deja i-am spus colegei sa caute pe langa tufa niste puiuti :p Aveti cumva idee despre ce arbust e vorba?

Am mai cautat si cred ca e vorba de migdal Prunus glandulosa ’Rosea Plena’, desi parca frunzele sunt un pic mai zimtate, dar in rest seamana foarte bine:
 

Roxana Peled

Active Member
Tot nu merge si e farte interesant arbustul despre care vorbesti. L-am vazut si eu intr-o curte in trecere din masina si am crezut ca mi se pare. Arata fix ca o kerria roz :hipnotizat:
 

kerkyra

Well-Known Member
Ufff, nu stiu de ce nu merge. Oricum, e o poza de pe net, puteti gasi cautand denumirea scrisa de mine. Foarte bine descris, Roxana, ca o kerria roz.
 
Sus