Cimbrisorul ( thymus serpyllum) & Co.

schlucky

Member
as vrea sa imi pun prin curte, mai ales in zona cararilor, pe unde sunt pietre..... astfel de plantute, dar in general mai multe feluri din cele ce acopera solul si au dimensiuni mici
din categoria asta eu am gasit ( le dau den. latina caci cea romanesca nu o stiu)
-thymus speryllum (cimbrisor, iarba cucului)
-delosperma congestrum
-sedum spurium (floarea grasa) / desum acre
-campanula poscharskyana
-lithodora diffusa

si banuiesc ca lista ar putea continua ...dar daca are cine as vrea sa stiu daca sunt pretentioase, sau experiente mai neplacute; vreau sa se inmulteasca repede (caci 3 fire cost 9,99€ ) dar as vrea totusi sa le pot tine sub control fara prea multa bataie de cap si sa stau 2 ore pe zi in genunchi sa zmulg la ele :)

si inca o intrebare: cum se numeste aceasta grupa de plante care practic se dezvolta ca o patura si acopera pamantul? au o denumire anume?
aici se numesc "bodendecker" (boden = pamant / vb. decken = a acoperi)
 

mflorian

Member
schlucky a spus:
si inca o intrebare: cum se numeste aceasta grupa de plante care practic se dezvolta ca o patura si acopera pamantul? au o denumire anume?
aici se numesc "bodendecker" (boden = pamant / vb. decken = a acoperi)
in româna le spune groundcover...

Si eu am experimentat cite ceva in acest sens, dar inca nu am reusit mare lucru. Depinde de numarul de ore de soare, de cit de des calci pe ele, de permeabilitatea solului si de multi alti factori. Parerea mea este ca e bine sa cumperi cite un plic de seminte din diverse soiuri si sa vezi cum se comporta pina la anul.
 

schlucky

Member
Si eu am experimentat cite ceva in acest sens, dar inca nu am reusit mare lucru.
unde ti-a esuat experimentul?

de cit de des calci pe ele
,
despre thymus serpyllum....am citit ca sunt rezistente la "calcaturi!" :)

Parerea mea este ca e bine sa cumperi cite un plic de seminte din diverse soiuri si sa vezi cum se comporta pina la anul
inca nu am cautat sa vad ce pret au cele la plic si daca gasesc cam ce as vrea eu ....dar ar fi o solutie sa sti.... mai ales ca imi trebuie extrem de multe
 

mflorian

Member
schlucky a spus:
unde ti-a esuat experimentul?
Am plantat primavara trecuta mai multe plante pitice in gaurile de la pavaj (este vorba de pavajul de tip "grila", pentru masini). Acolo am expunere la soare intre 2 ore (linga zid) si 6 ore (la margine). Thymus nu s-a prea prins, decit in zonele insorite. Am mai pus Matricaria chamomila (musetel), dar acesta este anual si creste prea inalt. Functie de ce seminte gasesc, am sa mai incerc si in primavara aceasta.
 

mihai_c

Member
Eu am pus anul trecut cimbrisor dar numai la primavara o sa vad daca s-a prins.
Sedum este foarte rezistent si creste atat la soare cat si la umbra (la umbra nu prea infloreste) dar se intinde foarte repede si risca sa sufoce alte plante mai sensibile.
In plus poti sa incerci cu garofitze pitice: rezistente, se inmultesc repede, infloresc si sunt parfumate, frunzisul albastrui este foarte decorativ.
Bafta!
 

mflorian

Member
schlucky a spus:
inca nu am cautat sa vad ce pret au cele la plic si daca gasesc cam ce as vrea eu ....dar ar fi o solutie sa sti.... mai ales ca imi trebuie extrem de multe
oricum este cea mai ieftina solutie
 

schlucky

Member
da florian.....dar vor inflori in acelasi an (thymus s.)? sau pt. floare va trebui sa astept pana anul viitor? caci pe net am gasit niste info destul de contradictorii: ca s-ar pune la germinat in ianuarie si apoi prin aprilie germineaza (ca ar avea nevoie de perioada de ingehe pt. germinare) pe alta pag. ca se pun tot direct in gradina dar in iulie-august
tu cum ai procedat?

cand le-am gasit in catalog mi-a placut ca sunt mici si raman ca un covor verde peste iarna. .... abia acum am vazut ca este de fapt varinata salbatica a tymianului de gradina, cu aceleasi intrebuintari: (culinare si medicinale) :) ...cica face bine impotriva caterului ....
 

mflorian

Member
Eu l-am plantat primavara, dupa indicatiile de pe plic. Mi-a iesit aprox. 25% din cit credeam ca o sa iasa. Am suspectat ca e din cauza faptului ca nu are destul soare. La inceputul verii am mai plantat ce mi-a ramas (cam un sfert de plic) intr-o jardiniera. Cu acestea am avut o rata de succes mult mai mare, dar nu stiu daca din cauza faptului ca jardiniera a stat la soare sau datorita faptului ca am supravegheat-o si udat-o mai atent in perioada germinarii.
Parerea mea este sa urmezi indicatiile de pe plic.
 

schlucky

Member
@turturica: dintre garofitele de gradina pitice, si parfumate eu le stiu pe Dianthus cariophyllus "Parfait" ...si ele mi se par ca au un frunzis ce bat putin spre albastru

dar mi se pare ca toate au un niros mai mult sau mai putin discret
 

turturica

New Member
Ooare sunt cele care se inmultesc mult de tot, dupa aceea nu mai stie omul cum sa scape de ele? dar numai eu nu am....
 

schlucky

Member
asta nu stiu sa iti spun...dar stiu ca vecina mea are ceva garofite pitice albe, ...si cat de cat le poate tine in frau...apoi altele care sunt f. colorate si sunt mai inalte cca. 50cm, se palge mereu ca ii se intind ca nebunele ....in cca 2 ani a format din ele (fara voia ei) un adevarat gard viu

uite aici cate feluri de garoafe sunt :)
http://www.infochembio.ethz.ch/links/bo ... nthus.html
 

nick

New Member
"si inca o intrebare: cum se numeste aceasta grupa de plante care practic se dezvolta ca o patura si acopera pamantul? au o denumire anume?
aici se numesc "bodendecker" (boden = pamant / vb. decken = a acoperi)"

am gasit la kauffland "bodendecker mix", dar nu am gasit nimic scris in limba romana despre aceasta planta, vad ca tu esti din Germania, poate imi poti traduce cate ceva de pe acest site. Multumesc :*
http://www.poetschke.de/Sommer-Stauden- ... 30664.html
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca nemtoaica noastra nu s-a uitat pe aici :( ca sa faca traducerea..........

Oare pot planta deja cimbrisorul?
 

Maranta

Member
Buna seara ,

folosesc cimbrisorul pentru : ceaiul de cimbrisor, un bun antiseptic, foarte parfumat si cu un gust deosebit si pentru condimentarea fripturii din carne de oaie si miel (merge si la porc :) ) .
De 5 ani culeg cimbrisor la sfarsitul lunii septembrie din zona Valea Valsanului din judetul Arges , ma catar pe stanci pentru ca acolo le place sa-si dezvolte adevarate colonii ;culeg doar plantele cu floare , cu tija cu tot iar apoi le pun la uscat dar nu la soare direct ci la umbra pentru a-si putea pastra culoarea , iar cand acestea sunt uscate trag de pe tija jos frunzele si florile uscate punandu-le la pastrat intr-un saculet de panza .
Eu il mai folosesc pentru condimentarea mancarurilor din carne intr-un amestec cu busuioc, maghiran si cimbru de gradina .
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu il culeg pe drumul Bucuresti-Oltenita,intr-o vale,sau pe langa Manastirea Comana-Giurgiu.
E foarte acceptat de copiii sclifositi.
Anul asta am gasit si la florarii rasad,dar cam scump 20 ron.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am si eu de cateva zile 2 ghivecele cu cimbrisor. Mi-a placut ca frunzele miros frumos si sunt curioasa cum se comporta. Cam care este ritmul de crestere? Stiu ca se intinde sub forma de covor, dar cat de lungi se fac crengutele? Merita sa-l pun intr-un ghiveci suspendat?
 

carmenushka

Active Member
Nu stiu daca aici sa-l trec dar alt topic n-am gasit
LA mine in gradina cimbrul este de-a dreptul invaziv, eu il iubesc pentru aroma lui pe care o folosesc la toate fripturile
Daca dorestecineva o tufa cu radacina ofer cu mare drag
 
Sus