Cicatrizare frunze

radu

Member
Am ceva probleme la unele plante la care li s-au uscat varfurile frunzelor. Vreau sa tai patile uscate ale frunzelor sub un 1 mm si v-as ruga daca stiti cu ce substanta sa dau pe frunza pentru a stopa extinderea uscarii ! Un exemplu ar fi Ananasul . O denumire ceva ,pentru a sti ce sa caut in magazilele fitosanitare !

Multumesc !!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu daca exista o asemenea substanta. Frunzele isi cicatrizeaza singure ranile. Cu conditia ca umiditatea sa fie echilibrata.
 

radu

Member
Daca mai tin minte, am citit undeva de " hormoni rizozomi " daca asta e denumirea ?!.... folosit pentru cicatrizare . Daca se poate folosi la ceea ce am eu nevoie , poate stiti ceva denumiri ... ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hormoni rizogeni poate. Nu au legatura cu frunzele ci cu radacinile si inradacinarea.
 

radu

Member
Multumesc pentru raspuns si ajutor ! Am inteles ca n-ar fi nici o substanta care sa ma ajute, dar fiindca ananasul meu are fruct si n-as vre a sa-l pierd, sau in general vorbind, cum e mai bine sa procedez pentru a stopa extinderea uscaturii varfului la frunze, sa tai varful uscat sau sa-l las neatins ?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pune o poza Radu sa vedem despre ce e vorba.Poate uscaciune,poate fi prea multa apa sau pot fi daunatori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Taierea varfurilor este in cazul de fata o operatiune strict estetica. Problema este in felul cum percepe planta conditiile de mediu (udarea). Dupa fructificare planta mama moare dar raman puii. Planta ta are pui la acest moment? (cel putin asa se comporta celelalte bromelii).
 

radu

Member
O sa pun maine si o poza. Pui nu are nici macar unul- cel putin asa am cumparat-o. Am multe plante c-am 40 specii, dar fiind deocamdata singura cu fruct incerc sa nu par "obsedat" de ea. E un ananas cu fruct comestibil , ca dimensiune c-am pe la jumatatea celui pe care-l gasim in magazine. Poate ca aveti dreptate in privinta udarii desi intr-o carte consacrata scria ca trebuie udat saptamanal imbiband bine pamantul cu apa mai ales in perioada fructificarii-ceea ce am facut si eu : l-am udat pana s-a scurs apa in tavita. Opropo ce intelegeti prin pamant imbibat cu apa?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Imbibat inseamna sa curga bine apa din el - ca pe o rufa proaspat scoasa din apa pe care o storci s-o intinzi la uscat. Cred ca e o problema de interpretare - trebuia sa spuna umed, reavan - e cu totul altceva. Este un nivel acceptabil de umiditate.
 

Fleur

Active Member
Frunzele se pot usca la extremitati si din cauza umiditatii reduse a aerului fara sa aiba nici o legatura cu umiditatea solului. Umiditatea aerului se obtine prin pulverizarea plantei cu apa sai asezarea pe o tava cu pietris permanent ud.
 
Sus