Chamelaucium

cornelia

Fondator
Membru staff
Am cumparat ieri un Chamelaucium mititel. N-am gasit cine stie ce informatii despre el. Daca aveti si voi si stiti ce-i place si ce nu, m-as bucura sa postati.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De la floraria din colt, de langa serviciu. :wink: Numai ca banuiesc ca au adus 1 de test si cand au vazut nebuna s-au bucurat. :rofl:
 

riana

Active Member
:rofl: am vazut ca fabian a scris ca ii trebuie caldura. asta inseamna ca e planta de interior?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Caldura si soare vara ... Iarna nu cred. Ii trebuie repaus la racoare. La mama lui in Australia, in iarna antipozilor, sta la -2 gr C. Asa citeam ieri...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multe din plantele de pe acolo sunt cam asa cind li se schimba conditiile.Desi pare a le merge bine o perioada ori se adapteaza foarte greu ori de loc.Trebuie ani buni de incercari pentru o planta.Un exemplu este banskia. :D .Se pot da multe alte nenumarate.......
Nu este chiar offtopic.Este legat de planta Corneliei ce isi are origini australiene.
 

lelia

Well-Known Member
E ca o ploaie de stele ,intr-un manunchi de iarba ,o bijuterie ,ireal de frumos !
Sa-l stapanesti sanatoasa si sa ai parte de el .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Saru'mana ... Sper sa traiasca ceva mai mult de atat. L-am verificat atent in ziua achizitiei: pare sa fie sanatos, cu exceptia unui paianjen care mi-a picat in mana... :!:
 

liviu2512

Member
Da...fericiti cei cu balcon,acolo iarna nu e totusi ca in camera,la fel de cald.Sa va creasca mare si frumos,am vazut undeva o poza cu arbust de 2 metri,o frumusete :D
 
Sus