ceratonia siliqua roscovul

poxicuta

Active Member
Am un pomisor in ghiveci as vrea sa stiu daca poate creste in exterior adica daca pot sa-l plantez in gradina?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In sudul tzarii creste afara ? Pare a fi cu efecte curative foarte interesante..
 

Floria

Active Member
Creste si prin sate si in paduri, nu-l baga nimeni in seama, se considera ca doar saracii mananca asa ceva. Eu am gustat pulpa dintre seminte , este dulce putin cleioasa aproape maron la culoare si are gust bun. Nu stiam ca se si prajeste, mama era fitoasa nu-mi dadea roscove sa mananc, am mancat eu cand mi-au dat alti copii.
http://v17.lscache8.c.bigcache.googleap ... 675039.jpg
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Foarte interesant..... pare a fi un arbore rezistent la seceta...

In esentza... de fapt se numeste carob.... fructil se poate folosi ca inlocuitor de cacao si e foarte bun . E superb ca creste si RO, cred ca poate fi foarte util si ca planta medicinala si ca planta care produce ceva comestibil (bautura in loc de cacao si se poate face si ciocolata).

trebuie trecut la lista cu exotice si care ar fi de dorit...
 

poxicuta

Active Member
roscov

chiar in sud vroiam sa-l plantez si eu, dar am sa -l mai las inca in ghiveci caci este micut!
 

poxicuta

Active Member
Floria a spus:
Creste si prin sate si in paduri, nu-l baga nimeni in seama, se considera ca doar saracii mananca asa ceva. Eu am gustat pulpa dintre seminte , este dulce putin cleioasa aproape maron la culoare si are gust bun. Nu stiam ca se si prajeste, mama era fitoasa nu-mi dadea roscove sa mananc, am mancat eu cand mi-au dat alti copii.
http://v17.lscache8.c.bigcache.googleap ... 675039.jpg
Dupa poza am vazut si la mine in statie in Vatra Luminoasa, credeam ca e un gen de salcam, roscovele se coc si cad pe jos!
Cel pe care il am eu are frunza un pic mai mare decat cel din poza!
 

Aura

Member
Floria a spus:
Creste si prin sate si in paduri, nu-l baga nimeni in seama, se considera ca doar saracii mananca asa ceva. Eu am gustat pulpa dintre seminte , este dulce putin cleioasa aproape maron la culoare si are gust bun. Nu stiam ca se si prajeste, mama era fitoasa nu-mi dadea roscove sa mananc, am mancat eu cand mi-au dat alti copii.
http://v17.lscache8.c.bigcache.googleap ... 675039.jpg
In link-ul dat de tine, Floria, nu este vorba despre adevaratul roscov ...care nu creste la noi in tara !!
In poza aceea este un arbore, pe care eu il cunosc sub numele comun"dafinita", asa este numit in sudul tarii si creste la noi fara nicio problema ... face pastai care contin o substanta cleioasa si dulceaga......pastaile sunt foarte subtiri si nicidecum nu s-ar putea macina cum se face in cazul adevaratului roscov ...!


asa arata pastaile de roscov adevarat care creste in bazinul mediteraneean.

http://www.wildcrafting.net/forage/plant/40/
Aura
 

Floria

Active Member
Aura draga chiar vroiam sa scriu ca am vazut in parcul din cartierul meu foarte multi copaci cu inca pastaile alea in ei. Or fi salbateci ?
Trebuie sa mai studiez si eu acest copac, poza aia era de pe net nu facuta de mine si asa scria ca este Roscov.
Poxicuta pune si tu o foto cu copacul tau ca nici pe net nu este foarte clar despre el.
 

Aura

Member
tocmai am editat, am pus mai sus cum arata roscovele.

Pai logic ca acesti copacei nu sunt roscovi :D Nu stiu cat sunt de salbatici, dar nici prea frecventi salcamii acestia cu pastai oarecum gustoase nu sunt foarte des intalniti...eu am vazut prin cartier, dar la tara nu prea...

roscov, tare mult mi-as dori si eu sa am..........!!
Poxicuta, tu de unde il ai ? Poti sa ne arati o fotografie, te rog ?

Aura
 

Aura

Member
Floria a spus:
Uite aici linkul in care am gasit fotografia , asa este numit, eu ce vina am ? http://www.panoramio.com/photo/45675039
Da, am inteles. N-a zis nimeni ca tu ai vreo vina. Departe de mine gandul acesta....! :wink:
Am atras doar atentia asupra acestei confuzii.
Bine ca mi-ati amintit de copacelul acesta, il trecusem pe lista mea si-l uitasem..acum sa vad cum sa fac sa gasesc seminte... :gandit:

Aura
 

poxicuta

Active Member
Aura a spus:
Floria a spus:
Uite aici linkul in care am gasit fotografia , asa este numit, eu ce vina am ? http://www.panoramio.com/photo/45675039
Da, am inteles. N-a zis nimeni ca tu ai vreo vina. Departe de mine gandul acesta....! :wink:
Am atras doar atentia asupra acestei confuzii.
Bine ca mi-ati amintit de copacelul acesta, il trecusem pe lista mea si-l uitasem..acum sa vad cum sa fac sa gasesc seminte... :gandit:

Aura
am niste poze mai nereusite in albumul meu, pomisorul este de anul trecut arata exact ca in linkurile tale, eu il am de la Kati, acum are cam 20 cm si este foarte frumos, varfurile si tulpina sunt de culoare rosie!
 

Floria

Active Member
In descrierea din Wikipedia scrie ca este bine adaptat zonelor temperate, asa ca nu cred ca trebuie sa-ti faci griji daca il plantezi in gradina. Dar acum ca ne lamurim ce este cu el, ne-ai ispitit si pe noi la cautat seminte.
 

Aura

Member
Eu te-as sfatui sa nu-l plantezi in gradina. Deocamdata este foarte micut...
apoi noi nicidecum nu avem clima ca in nordul Africii sau ca in Turcia , Spania..sau ca in sudul Frantei....unde el este la el acasa....!
Sunt ferm convinsa ca n-ar rezista la temperaturi sub - 5 grade.....
Ma rog, e doar parerea mea si tin a o spune ..pt ca iubesc foarte mult copaceii si sunt prudenta la treburi dintr-astea. :wink:

Aura
 

Kati

Active Member
Aura, daca stiam ca te intereseaza iti pastram niste seminte; acum nu mai am, imi pare rau.
In legatura cu iernatul - ai dreptate. Tocmai fiindca nu rezista peste -5 - 10 grade, am scris la inceputul topicului ca nu traieste afara, la noi in tara. Doar in Israel de exemplu.
 

Floria

Active Member
Kati, tu ai asa un copac in casa ? Ma intereseaza la ce serveste daca nu produce fructe, in ghiveci nu-l vad sa produca ceva. Este decorativ ?

Popgeo, alarma falsa ! Roscovul autohton nu este acelasi cu Roscovul autentic ! ce se gaseste pe la noi seamana cu un salcam salbatec, acesta are frunzele altfel, fructele de asemeni. Nu stiu de ce pe net sunt numiti la fel.
 

Aura

Member
multumesc, Kati, de intentia ta.
Nu ma grabesc, poate o sa fac eu de rost de seminte de roscov.

la ce serveste un asa copac in casa...pt mine n-ar mai conta daca face flori, fructe...sau altceva, atata timp cat este un copacel. :mrgreen:
dar bun, tare m-as bucura..si n-as inceta sa visez ca intr-o zi imi va oferi cateva pastai... :wink: merita incercat..ca numai asa vom avea un resultat nesatisfacator sau placut.......

dar de ce sa nu faca fructe in ghiveci....? lamaiul cum face....? maslinul cum face...?? si ma gandesc ca atunci cand va ajunge la maturitate..poate ar rezista la frigul de afara..poate ca in timp, iernile noastre vor fi mai blande...

Aura
 
Sus