Cer si eu o parere si un sfat

popescu gp

Well-Known Member
Mi-a aparut in gradina o broasca care cand si cand canta ,dar nu o vad si nu stiu daca este raioasa sau din cele verzi ;stie cineva sunt daunatoare pentru flori sau nu.Nu am apa in imediata apropiere a gradinii care sa explice aparitia ei.Ce ma sfatuiti?
 

Scifficus

Member
Doar sfat. Las-o in pace. Nu cred ca e asa de deranjant cantatul ei. Precis o sa plece la un moment dat.

Si nu o sa afecteze florile, mai mult ca sigur area treaba cu insectele de prin ele.

Eu am avut 2 broaste si 2 broscoi, sa vezi cantece de imperechere vreo 3-4 seri la rand. Pana si catelul le lasa in pace. Una din ele i-a sarit in vasul cu apa , probabil sa se racoreasca. I-am spalat vasul bine si nu au fost probleme.
 

veretregn

Active Member
Scifficus a spus:
Doar sfat. Las-o in pace. Nu cred ca e asa de deranjant cantatul ei. Precis o sa plece la un moment dat.

Si nu o sa afecteze florile, mai mult ca sigur area treaba cu insectele de prin ele.

Eu am avut 2 broaste si 2 broscoi, sa vezi cantece de imperechere vreo 3-4 seri la rand. Pana si catelul le lasa in pace. Una din ele i-a sarit in vasul cu apa , probabil sa se racoreasca. I-am spalat vasul bine si nu au fost probleme.
Broaștele mânâncă melci și limacși, iar melcii și limacșii mânâncă...?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cu alte cuvinte sa mai chemam si alte broaste prin gradina. Mie mi-ar trebui vreo cateva, ca se intarata populatia de melci.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la mine in gradina sunt cativa ,ca le aud dar nu le vad ,problema e ca mi-e frica de ei de mor :oops:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
orice numai brosca sa nu vad ,ca nu ies din casa pina cind nu e scos din curte :oops: :tavalit: ce sa fac ? :oops:
 

akhalteke

Member
Pfff, ce "dragut" a fost in faculta cand a trebuit sa prindem broaste sa le ducem pt disectii la lab. de fiziologie... :rofl: N-am nimic cu ele, dar cand a trebuit sa le iau in mana a fost tare nasol desi aveam manusi. :aoleu:
Omizile nu le suport nici eu, mai ales ca stiu ce iritatii pot produce pe piele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anasstasia a spus:
claude a spus:
:rofl: :rofl: Hai mai Annamaria, de broaste?
Auzi Claude, crezi ca noi sintem mai viteze: tu cu omizile si eu cu insectele??? :rofl: :rofl: :rofl:
:rofl: :rofl: Ai dreptate...iar eu nu doar cu omizile...ci si cu paianjenii si cu viermii si destule insecte :mrgreen: Un pic am reusit sa depasesc faza isterica la paianjeni, de vedeam chiar si unul minuscul incepeam sa urlu sa vina cineva sa-l ia, acum mi-am mai invins frica, chiar ma uit de aproape de vreo 3 ani la niste paianjeni uriasi care isi tes panza aproape de casa :wink: Dar tot fac ca toti dracii cand nimeresc cu fata in panza lor, ca unul isi face pe tocul usii, chiar peste usa si dimineata, daca nu-s atenta, o iau din plin :roll:
 

MASCHA

Active Member
Ce aveti cu broastele?Chiar daca unele din ele sunt urate ca aspect sunt folositoare,maninca insecte , oua de melci si limacsi !Seara la lumina data de becul de pe terasa vin 10-12 broscute de gradina,nu fac decat sa manince insecte au program in fiecare seara,iar de cand am aflat ca sunt pe cale de disparitie chiar ma bucura pezenta lor :)
 

miki70

Active Member
Mascha vreau si eu broaste :) , poate scap de melci. Acum 2 ani am avut o fam de arici care isi facusera culcus sub o gramada de crengi dintr-o gradina vecina, cum au luat gramada de lemne au disparut si aricii :( Erau f dragalasi, papau dude , melci si pe la ora 18 dc ma uitam pe geam ii vedeam prin gradi.
 

anasstasia

Active Member
Eu nu am nimic cu ele. Mie chiar imi plac, iar oracaitul lor mi se pare linistitor. Ca sant sau nu folositoare pentru mine nu este un criteriu sa le accept, pentru ca imi plac oricum.
 

fixpix

Active Member
E cute...
Io am o pasiune pt dihori si armadillo :rofl:
Arici stiu sigur ca am avut anu trecut. Sper sa nu fi disparut ca schimbari majore prin ograda noastra n-au fost.
Cu broastele, e o fantana (d-asta cu robinet) vizavi si cam tot timpul e balta si implicit si broaste. Fac un concert seara... de numa linistitor nu e. Noroc ca eu nu dorm acolo ci vin in oras.
Ce ma enerva e ca aveam 2 ghivece de plastic mari cu nuferi si normal ca veneau cateva la o scalda. Cred ca ele mi-au speriat pestisorii mici rosii de i-am gasit uscati pe langa ghivece.
 

akhalteke

Member
Tare scump e ariciul! Si mie imi plac mult, am mai avut pe la bunici, dar rareori am avut ocazia sa ii vad. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Broaste am si eu, tone!!! Probabil pentru ca stam in camp deschis (la doar 400 de m de oras dar totusi camp) dar in fiecare an m-am luptat cu ele. Nu le omor dar tare nu-mi plac, mai ales seara cand imi topaie pe aleile de langa casa.
Cand ies din casa ma apuc intai sa tropai, poate se sperie si fug :rofl: :rofl:
Anul trecut aveam si colonii de berze langa cartier, probabil din cauza abundentei de broaste. Stateau cate 20-30 de berze si-si luau micul dejun de pe camp :D :D

Si am si soparlite, si alea ma fac cu nervii in fiecare an...dar ce sa le fac, eu sunt de vina ca n-am casa intre betoane ca sigur n-aveam asa ceva.
 
Sus