Cel mai important lucru invatat.

vali

Active Member
Moderator
Am deschis acest topic, pentru ca as fi curios sa aflu parerea fiecaruia cu privire la cel mai important lucru pe care considera ca l-a invatat, de cand ingrijeste (sau atat cat a apucat sa ingrijeasca :) )un bonsai :D . Nu conteaza ca acest lucru se refera strict la intretinerea copacelului, sau ca – cine stie – poate depaseste sfera bonsai (atat timp cat a fost generat de contactul cu acestia).
Problema e ca trebuie sa fie unul singur! Deci, cei care vor vrea sa scrie pe-aici trebuie sa filtreze bine inainte :D

Cred ca ar fi interesant…
In fine, e cam “de cafenea” topicul asta, dar fiind legat strict de bonsai, am zis sa-l pun aici.
 

bandi87

Member
Eu as putea sa numar mai multe lucruri importante din experienta mea scurta.

cel mai important zic eu este <b>rabdarea</b> pe care am dobandito. Unii zic ca rabdarea este ceva cu care te nasti...eee..in experienta mea..si cunoscandu-ma pe mine stiu ca am invatat sa fiu muuuuuuult mai tolerant si am mult mai multa rabdare dupa distractia cu arta bonsaiului.

este o greseala sa credem ca putem sa cream bonsai de la bun inceput....e nevoie de foarte multi ani si :rofl: desigur rabdare pana cand o sa avem plante care chiar arata ca si niste copaci in miniatura.

al doilea aspect al legaturii cu aceste plante si aceasta arta este <b>respectul</b>. Prin toata aceasta munca chinuita si asteptarea unui rezultat satisfacator (un bonsai cat de cat bunicel) invatam sa avem un respect foarte mare pentru orice planta si vietate in general. Ne dam seama cata "munca" e nevoie pentru a creste o planta si astfel avem mai mare grija de cele pe care le vedem in jurul nostru. (bla bla bla...cum am zis..asta e din experienta mea :rofl:

deci in scurt am invatat sa fiu mai <b>rabdator</b> si sa am un <b>respect</b> deosebit pentru orice fiinta vie.

(scuze ca am scris de doua lucruri..dar le consider la fel de importante )
 

vali

Active Member
Moderator
Pentru mine, cel mai important a fost cand am realizat ca incercarea de a face bonsai frumosi era principala piedica in a-i obtine. Principalul era sa incerc sa fac bonsai corect! Din acest punct, de partea cu frumosul se ocupa planta mult mai bine decat orice incercare omeneasca.
 

lelia

Well-Known Member
A fost dragoste la prima vedere si mi-am dorit enorm sa modelez si eu o astfel de bijuterie .Am primit sfaturi si incurajari ,pt care multumesc mult de tot.Primul semn ca sunt o catastrofa a aparut de la prima tentativa ,m-am taiat serios la deget ,taietura ce-mi aminteste mereu de esec ,apoi buga mea a murit ,am fost trista ,am scos coletul din ghiveci si l-am lasat in gradina ,dupa ceva vreme am observat un muguraş pe tulpina ,l-am ingropat in gradina si planta şi-a revenit ,acum o privesc şi incerc sa-mi dau seama ce inseamna toate acestea.

M-am indragostit iremediabil de micuti ,orice copacel il transform ,imaginar,in bonsai . Lucrul cel mai important pe care l-am invatat in scurta mea experienta este ca : nu tot ce zboara se si mananca sau miere nu face orice musca ci doar ,albina.Au fost amintite aici invataminte ca, rabdare ,respect ,corectitudine,eu as continua si cu ceva ce trebuie sa ai inainte de a te apuca de aceasta arta; pricepere ,indemanare ,talent ,imaginatie ,vointa.Fericiti sunt cei care le au si reusesc in aceasta minunata lume ,cea a mini copaceilor :D
 

Richy

New Member
Cel mai important lucru pentru mine este cunoasterea.
Cunoasterea plantei care o vrei a fi bonsai, cu toate nevoile si posibilitatile ei.
Cunoasterea de sine si a ceea ce le poti oferi pentru a mentine plantele in stare optima.
Si mai ales cunoasterea limitelor...
Richy
 

helisananca

Member
UDAREA...

Pt mine cel mai important lucru mi se pare udarea,marea majoritate a speciilor de bonsai adora apa,ai mei cand i ud devin foarte "mandrii",verzi,revigorati numaidecat,eu am o sticla cu un dop ciuruit ,pe ei i pun in cada si simulez ploaia,sunt cei mai fericiti atunci...si ma rasplatesc crescand frumosi si sanatosi,am si tuns unul din ei caruia i crescusera crengutele cam mult ,si nu a ptit nimik din contra coroana i s-a mai imbogatit..consider ca apa este cel mai important factor de crestere,dupa care lumina!
 

vladpaul

New Member
Dupa parerea mea cel mai important este sa inveti sa ai rabdare si sa tii cont de o vorba pe care mi-e mi-a spus-o un om care se ocupa de mult timp de acesti pomisori " Ce tai nu se mai pune la loc", daca uiti sa il uzi azi o faci maine si isi revine dar daca nu ai rabdare si te grabesti omori pomisorul mult mai repede, fiecare operatie trebuie facuta la timpul ei si cu mare atentie si nici o data nu faci doua operatii la un interval mai mic de 3 saptamani intre ele.
 

sicora fabian

Active Member
Continuitatea!
Daca nu ai continuitate, nu faci nimic!
Daca ai inceput ceva si toti te iubesc, te asculta si te doresc, nu renunta, continua!
Probleme, greutati, reprosuri,deziluzii, nemultumiri, pase proaste, toate trec, este deajuns sa continui!
Si piatra prinde muschi daca ramane pe loc, este pacat s-o iei de acolo - las-o sa aiba continuitate!
Vrem continuitate, Vali, te vrem printre noi!
 
Sus