ce sa fie? - urgent

greaca

New Member
Am o plantuta de vreo 3 ani...nu stiu exact cum se numeste, dar seamana foarte bine cu arborele umbrela, numai ca avea frunzele verzi.
Incepand din vara trecuta mi s-au imbolnavit cactusii de paduchi lanosi (un fel de praf alb), - am reusit sa scap de ei cu insecticid din comert. Din toamana, cand mi-am bagat florile in casa, cei doi pui de lamai si aceata plantuta, s-au umplut de paduchi testosi (cosenile), cu chiu cu vai, cu Mospilan, cu spirt, cu dusuri, am reusit sa scap si de acestia....
Numai ca plantuta mea s-a imbolnavit brusc dupa despaduchire si a inceput sa piarda frunzele...care mai intai se innegreau si apoi cadeau...
cateva imagini sugestive gasiti la acest link:
http://picasaweb.google.com/mihaela.grecu/Flori
am mutat floarea din dormitor in bucatarie, unde e un pic mai racoare si ami multa lumina...caderea frunzelor nu mai e asa intensa, adica oricum cad, dar cad mai greu.
Ce sa fie?
Sa ii verific radacinile....
Mai are 5 frunze...si nu vreau sa o pierd!:(
Multumesc,
 
A

Anonymous

Guest
Este o Schefflera, parerea mea.
Masterwind ar putea spune mai multe.
 
A

Anonymous

Guest
Planta sigur este o schefflera.
Dca as fi in locul tau, as taia fara nici un regret toate frunzele bolnave si as stropi planta cu reteta compusa din zeama de tigari. Radacina nu are cum sa fie afectata, iar frunzele se refac relativ repede, mai ales ca vine primavara.
 
A

Anonymous

Guest
Nu stiu ce fel de benefici poate aduce zeama de tutun in momentul asta. Ea are efect insecticid ... si nu vad nici o insecta pe frunza ta.

Simptomul pe care il prezinta planta ta este unul tipic pentru suferinta, suferinta care poate veni din multe directii .. insa avand in vedere iarna inclin sa cred ca a avut mai putina lumina si mai multa caldura decat trebuie. In paralel cu aceste 2 elemente mai suspectez ca a avut si prea multa apa. Trebuie sa tii cont ca planta neavand frunze consuma mult mai putina apa decat in mod normal. Tot in poza vad ca frunzele au o usoara tenta albicioasa .. asta inseamna ca frunza e acoperita de pruina, o subtanta menita sa micsoreze evapo-transpiratia frunzei. Cred ca toate pistele duc in directia execsului de apa.

Verifica pamantul plantei .. si daca simti miros de putred in primul rand redu drastic udarea si foloseste pentru udare o solutie de fungicid, Topsin de exemplu. Daca pamantul ti se pare ok atunci tine planta in bucatarie (la lumina si racoare) pana la primavara .. cand ii gasesti un loc potrivit.
 

silvia

Member
M.S.

Pentru greaca.
Mai intai te sfatuiesc sa citesti tot ce s-a scris la Plante de interior/Experiment cu Schefflera de unde poate vei lua vreo sugestie in plus fie pentru a salva planta bolnava fie pentru a nu mai face aceleasi greseli pe viitor.
 
Sus