ce poate fi asta?

gomez99

Well-Known Member
multumesc mult! cred ca asa e.
intre timp am mai primit un link de la o prietena din leicester.
cred ca e vorba fie de un acarian, Eriophyes ulmi, fie de o afida Pachypsylla celtidismamma, fie de amindoua. vedeti linkul asta in josul paginii
http://www.backyardnature.net/galls.htm

mare lucru si internetu asta, domle! :mrgreen:
 

Aura

Member
..dar chestile astea albe ce pot fi?va puteti da cu parerea, va rog
http://libellule.sunphoto.ro/boli_in_lu ... r/16257421
nu am eu probleme cu aceste uratenii..ci planta unei vecine are frunzele pline cu astfel de ciudatenii albicioase...
fara sa stie vecina..am dat eu cateva pufuri de Perfect Plant pe plantuta ca pana ia ea masuri..... :wink: am facut bine? vad ca planta nu a patit nimic inca, adica nu i s-au uscat frunzele...azi le-am vazut.
Aura
 

Aura

Member
daaa, din acestia sunt.
ok.Multam pt identificare . Voi citi.Saracuta planta, e plina, plina de scarbosenile astea... :( Diseara cand vin de la serviciu, iau planta in casa si ma ocup de ei...cu spirt.Mospilan n-am.
E prima data cand vad astfel de paraziti. Din fericire, nu la plantutele mele.E posibil sa se raspandeasca? pt ca sunt multe flori langa floarea afectata. La celelalte nu am vazut.
Aura
 

Aura

Member
gata. Nu am avut rabdare si am curatat-o acum cu spirt si solutie de sapun de casa...am sters toate frunzulitele.Nu am mai apucat sa fotografiez toata planta. Dar din cate stiu , verificat pe netsi mi-au zis si ai mei , planta aceasta se numeste "Sporul casei", stiintific -Impatiens.
Sper ca nu vor mai aparea astfel de lighioane..cum le numiti si voi :mrgreen: eu o sa mai curat plantuta...vecina nu stie ca i-am sters planta si nici nu o sa-i zic, probabil nici nu a observat...ea decat le uda, le stropeste preventiv ..dar dupa aceea nu prea le ingrijeste.... :wink: eu n-am treaba , imi bag unghiutele in pamant fara sa stau pe ganduri... 8)
ai mei : "de ce te bagi tu la florile femeii? ea n-ar fi facut asta pt plantele tale" eu:" pai...sa las floriceaua sa moara ? si ce daca ...daca ea nnu ar ajuta plantutele mele...nici nu vreau...si oricum ea are o varsta (56 ani) nu mai e ca mine in floarea tineretii...plina de energie, rabdare si sa arunce cu capul in fata la orice :mrgreen: "
pe scurt, deocamdata am salvat-o.... :D o fapta buna si un sufletel verde salvat..pe ziua de azi....ma duc cu inima impacata la serviciu. :D
ce mai imi place sa ma laud...nu? :oops: nu-i lauda.... :wink:
Aura
 

Roxana

Active Member
Ia uitati ce am observat pe frunzele Zygocactusului: ]

Sunt niste pete galbene. Planta sta in ghiveci cu o Schlumbergera care este foarte bine. Ce poate sa fie?
 
Sus