Ce plante sunt?

Blitz

Active Member
Dragi colegi mai experimentati, am o nedumerire totala.

Cand am inceput in primavara (inceputul lunii aprilie) sa-mi "recladesc" gradina, m-am gandit ca in centru, unde este un fel de rondou, sa faca o mica stancarie, pe al carei varf am pus un pitic-lampa solara. Intre pietre am pus un pic de pamant si am aruncat diverse seminte. Din prostie nu am pastrat ambalajele. :cry: Atat stiu ca tagetes erau specie pitica. :?:

Si tare v-as ruga sa va uitati ce a iesit: pietrele nu se mai vad, in spatele piticului au inflorit superbogat niste flori albe, asemenatoare cu florile de miere. Iar inspre casa a iesit un fel de iarba care acum face spice mari. :!: Fiul meu deja ma sfatuieste sa-mi cumpar o masina de treierat grau :rofl:

Nu mai spun ca saracul pitic sta acum pe un turn din 6-7 caramizi si aproape zilnic mai adaug inca una, iar tagetes pitice cresc la concurenta cu celelalte specii.

Va rog mult sa ma lamuriti mai ales in privinta "graului".

http://s212.photobucket.com/albums/cc14 ... %20FLORAL/
 

Blitz

Active Member
Rog help! Ce plante cresc totusi in mijlocul gradinii mele? Pentru ca ma gandesc serios la o productie de faina... :rofl:
 

Blitz

Active Member
Multumesc mult, draga Violeta B. Si eu cred ca este vreo iarba ornamentala, acum a facut spice si este si mai mare. :rofl:

Incerc sa incarc ceva fotografii mai de aproape, dar constat cu "bucurie" ca nu reusesc sa intru pe contul meu pe photobucket. :cry:

Apropos: ce fac dupa ce "s-a copt", pot sa scot toate plantele si sa pun altceva?
 

Blitz

Active Member
Fac o incercare de a va remite pozele de ieri de pe alt provider de upload...









 

Cristiana

Member
Blitz, sincera sa fiu, mi-e frica ca e vorba de o banala iarba, nici vorba de miscanthus. Tu stii sa fii pus ceva seminte de iarba decorativa? Eu am in gradina locuri unde creste iarba asemanatoare cu a ta, ma chinui de ani buni sa scap de ea, ai grija cu spicele care se lipesc pe aproape orice haina, si care unde cad germineaza si fac alte smocuri de iarba.

Sper sa n-am dreptate, si sa fie ceva mai special :D .
 

Blitz

Active Member
Cristiana, draga, interesant ca spicele nu se lipesc, momentan arata bine. Dar cred ca in momentul in care incep sa "imprastie" seminte, o sa scot toata "frumusetea" cu radacini cu tot :rofl: . Momentan nu da semne de expansiune. :wink:

Eu am luat de la Praktiker si de la Selgros (sper ca nu fac "publicitate mascata") tot soiul de pliculete, inante de a ma apuca de reorganizarea gradinii. Bineinteles ca am luat si iarba decorativa. Ideea este ca nu mai stiu in zona respectiva ce am pus exact, ci mai degraba pe principiul: ce iese, iese, dupa aceea mai vedem. :rofl:
Cele albe din spate sunt un fel de CERASTUS sau...? :?:
 

Cristiana

Member
Violeta, nu cred ca te inseli, daca as gasi vreo metoda eficienta de a-l casapi si pe cel de la mine :cry: , s-au inmultit buruienile ca-n jungla dupa saptamanile ploioase, asta dupa ce am sapat exemplar. Cred ca voi fi nevoita sa apelez la ierbicide, desi nu-mi place ideea.
 

Blitz

Active Member
Mare MULTUMESC, macar stiu cu cine am de-a face. Interesant este ca pseudoiarba decorativa creste numai si numai in rondo-ul din mijlocul gradinii, nu si in alta parte. Deci clar ca l-am pus drept iarba decorativa.

Este drept, la "vastele mele cunostinte" intr-ale plantelor nu e mare lucru sa ma fentez :rofl: , am mai pus pir in loc de gazon acum cativa ani :rofl: :rofl: :rofl:

Alyssum arata bine, dar incepe sa treaca florile. Cred ca urmeaza in curand marele "biocid". Noroc ca nu este mare suprafata. :rofl:

DAR: ce pot pune in loc?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oricum l-ai udat cu nadejde de a reusit sa creasca asa mare si frumos :hipnotizat: ......la mohor ma refer.Cum de ai reusit sa pui asa ceva pe post de iarba decorativa?Scuze,intrebare prosteasca de altfel......L-ai pus si acum gata trebuie musai sa-l scoti si cit mai repede .
In locul lui poti pune un arbust decorativ prin frunze daca vrei sau iarba de pampas .
In loc de alyssum. :? Gazanii pune.Parerea mea :oops: Sunt atit de colorate si vesele si frumoase.Plus ca dureaza toata vara.
 

Blitz

Active Member
Aveti dreptate, l-am udat la fel ca si pe restul si tot speram sa iasa ceva frumos. Oricum, am 2 zile libere si ma pun pe "mohorocid". Mai ales ca astazi a fost un coleg la noi acasa si s-a minunat ce mi-a venit sa pun mohor exact in rondou... :rofl: :rofl: :rofl:

Pe bune ca l-am cumparat de la un magazin. In primavara, cand am inceput, am aruncat tot soiul de seminte din diferite pliculete, din pacate nu le-am pastrat pe cele din rondou. :) :idea: :eek: ...

Unde gasesc floricelele dragute pe care le-ai pozat? Ca la noi in Resita nu prea am ce alege.

Multumesc pentru sfaturi...
 

angela draganoiu

Active Member
Gabiuta a spus:
Oricum l-ai udat cu nadejde de a reusit sa creasca asa mare si frumos :hipnotizat: ......la mohor ma refer.Cum de ai reusit sa pui asa ceva pe post de iarba decorativa?Scuze,intrebare prosteasca de altfel......L-ai pus si acum gata trebuie musai sa-l scoti si cit mai repede .
In locul lui poti pune un arbust decorativ prin frunze daca vrei sau iarba de pampas .
In loc de alyssum. :? Gazanii pune.Parerea mea :oops: Sunt atit de colorate si vesele si frumoase.Plus ca dureaza toata vara.
plus ca suporta foarte bine seceta ...........
 
Sus