Ce plante ne-au inflorit (in apartament) - partea 2

elenafles

Active Member
angela draganoiu a spus:
Elena sa-ti traiasca si sa ne mai bucuri cu pozele lor. mie imi plac azaleele de mor dar n-am parte de ele pt ca in Bucuresti e foarte cald, probabil ca la tine in general temeperatura e mai scazuta si de aceea ii merge atit de bine.
Este prima azalee care mi-a supravietuit dupa trei esecuri.Anul trecut in martie am primit-o si m-am ambitionat sa-i acord multa atentie sa n-o mai omor si pe asta.Am invatat din experientele colegilor nostri de forum (carora le multumesc) si am reusit :dans: Intr-adevar ii place racoarea.Asta vara am tinut-o afara in gradina la umbra si din septembrie cand s-a racorit la noi am adus-o in balcon unde am cam 18 grade ziua si 8 - 10 grade in timpul noptii.Prima floare s-a deschis in octombrie.De atunci e inflorita :D
 

angela draganoiu

Active Member
felicitari Elena si sa te bucuri muuulta vreme de ea. este o planta de munte si de aceea ii place racoarea. la mine saracuta n-a prea avut parte de racoare nici iarna dar nici vara, ca deh asa-i la bloc. mult succes in continuare.
 

MASCHA

Active Member
Frumoase flori sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele mereu :D
Spune-mi te rog azaleea ai schimbat-o din vasul cu care ai cumparat-o?Intreb pentru ca am si eu una are un an si as vrea sa o mut din vasul ei dar imi este frica sa nu o pierd.
 

elenafles

Active Member
elipopa a spus:
achizitie noua, luat la reducere din Lidl
Ce bogata si frumoasa e :D

Nick, dendro in toamna era tare amarat si i-am schimbat pamantul dar a continuat sa i se ingalbeneasca tot cate o frunza incat a chelit,au ramas doar in varful tijelor incat am crezut ca-l pierd.A fost o surpriza pentru mine ca totusi a inflorit :D

Fisulix, sa-ti spun cum a inflorit schlumbergera mea a doua oara:dupa ce nu a mai avut flori (adica la Craciun)l-am mutat fara mila intr-un colt mai intunecos ca sa pun bradul in locul lui.Cand am stricat bradul,am vrut s-o asaz inapoi la locul ei dar SURPRIZA! se zareau bobocei si nu am mai miscat-o de acolo de teama sa nu-i cada asa ca sta saraca mai izolata si ca sa-mi faca in ciuda s-a umplut de flori :wink:

Mascha,i-am schimbat pamantul cand am primit-o dar nu am umblat la radacini.Pentru ca ghiveciul in care era era plin de radacini,am mutat-o intr-un chiveci putin mai mare si am completat cu pamant.
 

elipopa

Active Member
e superb si a fost numai 10 lei :)
Sper sa pot sa-l ingrijesc cum trebuie, ca sa ma pot bucura de el cat mai mult!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Lelia la tine este vaaaaaaaaara!!!!Sa te bucuri de ele si sa ne mai incinti si pe noi cu poze frumoase :D
 

elipopa

Active Member
Va multumesc pentru aprecieri :hug: :*
Meritul este in totalitate al lor, eu doar am cumparat ghivecele! am puse alte narcise la fortat in alt cosulet, bulbi cumparati, cred ca in martie vor inflori, as vrea eu, intre 1 si 8 martie!
 
Sus