Ce plantam langa garduri?

estrella

Member
Ce plante ar putea creste pe langa garduri?
M-am mutat recent la casa si am garduri foarte vechi, de uluci.
Pentru moment nu-mi permit sa le schimb (e vorba de o suprafata destul de mare, 1000 mp, deci cam 140 metri liniari de gard).
Ca sa scap de vederea lor din interiorul curtii m-am gandit sa plantez ceva care creste destul de inalt, ma gandeam la porumb, sorg si floarea soarelui, fiecare puse pe cate o latura a curtii.
Mi-ar fi placut mult ricinul, dar am doi catelusi si nu as vrea sa intre in contact cu semintele toxice.
Aveti vre-o idee mai interesanta?
Multumesc!
 

gomez99

Well-Known Member
napi, daca nu ti-e frica da sapi de 3-4 ori pe an. da merg bine in salata si piureu. :) infloresc frumos in octombrie
zorele si iedera imbraca gardul.
nalba mare daca tii la ideea de a planta ceva PE LINGA gard si nu PE gard.
trandafiri urcatori - da e mai scump si dureaza.
zmeur, afin, mur, cocaz.
fasole castraveti si dovlecei urcatori - ca sa si folseasca la ceva.
 

estrella

Member
Napii sunt cumva cartofii aceia dulci si cam scumpi care se gasesc prin supermarket?
Daca e asa multumesc pentru idee, e teribila!
Ce plantez, seminte sau napi mici, ca la cartofi?
Unde pot gasi?
Se pun primavara sau toamna?
 

gomez99

Well-Known Member
nici o legatura. napii sint niste plante cu flori galbene inalte de pina la 3 m, pe care le vezi acum prin toate curtile din moldova si muntenia. fac niste rizomi cam ca hreanul, dar de consistenta si gustul unui morcov mai putin dulce. sint invazivi, si se zice ca rasar si din cojile aruncate pe jos.
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a136779/00000062
 

estrella

Member
Acum imi dau seama, sunt cartofii porcesti, nu?
E superba fotografia ta gomez, iar canna e minunata.
 

estrella

Member
Da, m-ai lasat fara cuvinte!
Deci, adio floarea soarelui, optez pentru napi si zorele.
Multumesc mult!
Apropo, am observat ca si volbura a inceput deja sa imbrace o parte de gard care e din plasa de sarma, dar nu prea ma incanta prezenta ei.
 

gomez99

Well-Known Member
volbura e foarte invaziva si sugrumatoare. nu recomand.
si zorelele pot fi scapate de sub control. in poza mea, in spatele lor, in stinga e un trandafir pe care l-au acoperit complet.
 

estrella

Member
Pai tocmai, stiam ca sufoca orice plantuta din vecinatatea ei.
Dar nu stiu cum sa ma mai lupt cu ea, o mai smulg manual, sau cu grebla.
De asemenea, e plina curtea de troscot, calc pe el ca pe un covor, mi-ar fi placut mai mult daca era iarba.
 
A

Anonymous

Guest
poti pune si hibiscus,buxus chiar si campis si caprifoi daca ii tzii in frau
se pun pe gard sau pe suporti
tuia,salcami(albi,galbeni,roz) ca rezista la seceta
pomi fructiferi,de exemplu corcodushi ca sa nu fie batalie pe fructe
sau potzi pune vitza de vie....pe par
depinde cum vrei sa-tzi aranjezi gradina
sugestii sunt multe,da-ne mai multe detalii
(exista o groaza de arbusti decorativi care pot fi folositzi ca dublura de gard)
 

IZA

Active Member

Aici eu am mascat casa vecinei cu canna . Am obtinut efectul dorit . Creste mult in mijlocul verii si ii place sa aiba soare. E si zmeura o solutie iar daca ai copii cu atat mai mult se vor bucura sa o ciuguleasca. Zmeura o poti planta acum .Daca te hotarasti la una din cele doua, eu te pot ajuta cu " material saditor" :D . Napi poti sa gasesti pe marginea raurilor, mai poti pune vita canadiana, toamna se face rosietica, poti pune si clematis vitalba( curpen de padure ) Sunt invazive ............
 

dana_rusu

Member
da poza nu reda nici pe departe cat est de mare ,m-a uimit si pe mine si mai are si doua luni de cand este toata un nor alb de flori,cred ca bruma care va cadea la noapte o va opri :cry:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
dana, e superba, nu stiam ca asa se numeste - am sa o caut si eu. E o cataratoare gen lonicera, nu??? care face valul asta de flori in varful gardurilor pe care se catara.
De unde ti-ai cumparat-o?
 
Sus