ce pamant folosim pentru streptocarpusi?

dorinas

Member
Fleur eu am incercat sa sterilizez pamantul in cuptor, ca deh stau la bloc, nu va spun ce mirosuri am facut in casa :rofl: , baietii m-au intrebat ce gatesc asa parfumat. :tavalit: :tavalit:
Am incercat si cu fierul de calcat cu aburi, munca naibii, de atunci m-am lasat de sportul asta.
 

Fleur

Active Member
Daaa, stiu Dorina ca si eu umpleam casa de astfel de miresme cand stateam la bloc :) Eu il faceam pe aragaz intr-o cratita veche, cand mi se termina cel facut la curte. Acum il fac pe tot dupa ce-l aduc de la padure si am scapat de mirosuri fiindca miroase asa tare numai cand se arde el mai mult.
 

ena

Member
Eme am pus Florimo universal, cu Florimo tip A si perlit. Daca nu le place.... ii omor. :)
 

Fleur

Active Member
Daca dreneaza bine eu cred ca e ok. Mai putinica apa la inceput pana le inveti preferintele fiindca, ai sa vezi ca fiecare are masura lui la apa.
 

mena

Member
Fetelor, am si eu o problema si va cer sfatul. :D
Am plantat streptosii in pamant nou (florimo + perlit) dar am vazut ca pamantul face mucegai deasupra (si la frunzele de violeta mi s-a intamplat la fel)
Mentionez ca nu am udat pamantul dupa ce am pus streptosii pt ca era destul de umed din punga.
Astept sfaturile voastre cum sa scap de mucegai si care ar fi cauza. :?
 

Fleur

Active Member
Cred ca uneori tine prea multa umezeala pamantul asta si de aia face asa o pasla alba deasupra, ca nici nu stiu daca e mucegai sau altceva. Pune-le mai la caldura, mai ales violetele si aeriseste mai des ca am impresia ca si umezeala din aer e o cauza. Eu mai amestec pamantul cu o scobitoare sa distrug pasla aia alba si dupa o vreme nu mai face.
 

mena

Member
Fleur, sa stii ca de aerisit o fac zilnic, paharutele sunt puse pe pervaz iar azi am amestecat si eu pamantul de la fiecare plantuta ca sa distrug pasla aia (cum bine ai spus tu).
Acum astept sa vedem care este evolutia, sper sa nu imi afecteze plantele aceasta pasla alba...
Eram curioasa daca si voi aveti aceeasi problema si se pare ca tu ai rezolvat misterul :wink: Multumesc mult pt ajutor.
 

Fleur

Active Member
Eu cred ca si pamantul are "un merit" la asta ca la mine se face numai la plantele care au numai pamant de punga, iar la celelalte nu, desi stau in aceleasi conditii.
Nu mi s-a parut ca afecteaza planta, doar ca este inestetic.
 
Sus