ce pamant folosim pentru streptocarpusi?

emeclau

Active Member
astazi am avut de plantat niste frunze pe care le-am primit inca de vineri, dar tot am amanat plantarea lor :nu-mi_place:
si mi-a venit ideea geniala de a folosi banutii de turba pe post de turba, dupa ce in prealabil i-am inmuiat in apa, am rupt plasa din jurul lor, i-am desfacut pe toti ( vreo 20) intr-o tava , am amestecat cu perlit si vermiculit...si ...era amestecul pe care il tot gaseam la florile cumparate de prin tari straine...am fost asa de incantata!
acuma, sa vedem daca si frunzele vor fi la fel de fericite ca si mine! :rofl:
 

emeclau

Active Member
Erwin, multumesc de sfat, stiu ca esti bine intentionat, dar, turba pe care as cumpara-o nu are nici pe departe proprietatile banutilor de turba :mrgreen:
acestia din urma sunt special tratati cu ingrasamant, cu aditivi de retinere a apei , si mai ales, banutii Jiffy sunt fabricati in Canada, deci amestecul e cu materie prima de prima clasa...asta e foarte important!
am incercat si amestec de substrat Florimo cu perlit si nisip, cu cocopeat si perlit( asta a fost cel mai rau dintre toate) , de Florimo, muschi de padure, perlit, cocopeat si vermiculit...s.a.m.d.
dar, iti spun, asta facut cu banutiii de turba a fost perfect...ceea ce cautam! :D :idea:
 

dorinas

Member
Erwin are dreptate emclau, exista si turba cu calitatile mentionate de tine si provine din Finlanda, se numeste kekkila si este pentru inradacinat, mult mai ieftina. Din pacate nu se gaseste decat la sac mare parca de 200 l dar eu mi-am cumparat unul si este foarte buna. Am inradacinat frunze de violeta si frunze de streptocarpus, nu are nevoie de alte adaosuri. Eu o mai folosesc si la amestecuri pentru restul de plante.Am comandat-o aici http://www.clubafaceri.ro/director/stan ... TURBA.html dar poate gasesti si la magazinele din zona ta.
 

emeclau

Active Member
Dorina, muiltumesc mult de tot
pai , ce nu spuneti asa? ma scapati de o multime de munca si cheltuiala in plus :) :dans:
 

mena

Member
Bina ca ai deschis subiectul despre substratul streptocarpusilor, ca si eu eram intr-o mare dilema.
Trebuie sa-mi soseasca si mie plantutele si nu stiam in ce fel de substrat sa le pun.
Daca cumva iei turba care ti-au recomandat-o Erwin si Dorina, si iti prisoseste pot cumpara si eu (ne unim si luam un sac :wink: ).
Oricum sa dai de veste de unde l-ai luat ca sa stim pe unde ne ducem sa cautam si noi. :D
 

emeclau

Active Member
Mena, deocamdata sunt nevoita sa ma descurc cu ce am :mrgreen:
dar, daca fac o comanda te anunt :D ...oricum, mult mai incolo
 

ena

Member
Eu folosesc pamant de insamantare de a Agro sau Florimo si pana acum a fost foarte bine. Si este si ieftin.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Azi am replantat doi strepto care aproape s-au topit realmente (Happy Snapay si Catania) - am folosit turba acida obisnuita (cred ca Agro) combinata cu perlit cam 2:1. Sper sa-si revina... :(
 

mena

Member
Gradinar 1 bafta cu streptosii cu probleme.
Si la mine Happy Snappy e tare bolnavior. Sper sa-l salvez si eu... :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
mersi, Mena, bafta si tie!
Problema e de la udare si s-a intamplat pe la jumatatea lunii august, cat am fost in concediu. Problema e ca astia 2 dragutii au fost mai sensibili...si o violeta Happy Cricket...asta e.

De asta am si adaugat acum perlit la substrat, m-am gandit sa dreneze mai bine ca asa nu mai se inecau.
 

Fleur

Active Member
Happy nu e sensibil deloc Madalina, dar ceva l-a suparat tare daca s-a totpit aproape. Prea mult perlit ai pus in pamant si asta tine prea multa umezeala. Eu pun cca 10% perlit, mai mult pt afanarea solului.
 

emeclau

Active Member
eu i-am pus in Florimo universal amestecat cu perlit...nu ma omor dupa acest amestec, dar deocamdata sunt ok...asta e immportant! :D
 

Fleur

Active Member
Eu il amestec cu pamant de padure 1/1 si perlit cam 10%. Anul trecut i-am pus numai in pamant de florarie (florimo si florasol) dar n-am fost multumita asa ca acum in toamna i-am schimbat aproape pe toti, care au scapat de vara :)
 

emeclau

Active Member
nu e rau, Fleur!
si eu sunt mai multumita de pamantul ce l-am strans din padure, problema e ca nu prea mai am..dar macar stiu la anu' de unde sa ma aprovizionez :wink:
eu nu l-am sterilizat, fiert, copt si alte chestii
tu?
 

dorinas

Member
Eme si eu pun pamant de padure dar il adun pe cel de musuroi si nu ma mai chinuiesc cu sterilizarea, asa il pun cum e, ma uit atent sa nu aiba ceva ganganii vizibile si asta e. :wink:
 

Fleur

Active Member
Eu pt linistea mea il sterilizez. Am un vas mare pe care-l pun afara pe pirostrii si unde infierbant pamantul umezit pana nu ai pot tine mana pe el. Mestec destul de des in pamant ca cel de pe fundul vasului sa nu se arda.
Pamantul de padure provine din descompunerea frunzelor si este unul acid.
 

emeclau

Active Member
Dorina, exact pamant din musuroi am luat si eu...cat de curat am putut!
si e asa mai argilos, dar ce le place la streptosi :giggle:
foarte rar, mai iese cate un fir de iarba, il scot si gata...ganganii nu am vazut, dar eu oricum dau cu Mospilan o data pe luna :marfa:
Ena, eu nu am pus acid...probabil e bun si ala, doar sunt acidofile, ca si violetele ..poti incerca si spune-ne cum o duc :wink:
 
Sus