Ce orhidee ne dorim?

sarselia

Active Member
Moderator
Nici chiar asa...
Trebuie sa isi revina numai ca va trebui sa ma gandesc si eu unde sa mut discutiile noatre pentru ca deja ne-am deviat puternic de la subiect.
Deci daca doriti sa vorbim de Dendro,haideti pe topicul respectiv iar daca doriti discutii despre Phale va invit la topicul lor.
:wink:
 

Edelweiss

Active Member
Ma refeream la ce vorbeam noi mai demult...cattleya cu pseudobulbi creponati...flori rosii carmin... :)
 

miki70

Active Member
E foarte frumos atunci cand exista comunicare. In curand voi face o mica cresa de orhidee foarte floricioase :wink: si asta datorita voua.
Multumesc :rose:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Abia astept sa va vad frumoasele infloricioase!
:D
Numai un singur lucru nu trebuie sa uitati.Orhideele necesita muuulta rabdare.Si legat de inflorire si legat de crestere asa ca daca va grabiti nu veti realiza nimic.
Si eu am invatat o data cu ele cum sta treaba cu rabdarea in ceea ce privesc plantele.Mi se mai intampla sa ma mir ,cum de unele au inflorit atat de repede ,pentru ca m-am obsnuit cu orhideele.
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
mikishor a spus:
Multumesc tuturor pentru raspunsuri , o sa ma apuc sa citesc despre papuc si ce ati mai sus :rose: .
Arselia am cam capatat experienta cu phala, am una grena careia ii merge f bine :wink: , cea care e la reanimare a avut burete in ghiveci de aceea i-au putrezit radacinile. Vreau altceva decat phala si vreau sa nu o nimeresc pe cea mai fitzoasa. O sa ma apuc sa citesc apoi tb sa o caut :)
CristianG acum sunt suparata ca dedrobimul meu e phala si nu e nobile :) , uff ce ghinion pe capul meu . Daca ma supara, nu face flori intr-un an, il fac cadou. Te rog cand ai timp sa-mi explici cum tratezi tu Vandele de le merge asa bine. Azi am vazut o vaza care ar merge la o Vanda si mi-as lua una daca as gasi. In Craiova nu am vazut.

Despre miniphala ce-mi puteti spune? Am vazut ca sunt puse in spagnum si mi-e sa nu-i putrezeasca radacinile la mine. O pot pune in substrat cand o aduc acasa? Cu ala ma inteleg eu mai bine :wink:
Vezi cum se comporta Dendro phale.....Depinde si de conditiile oferite. Cert este ca poti sa pierzi repede frunzele la el. Mai ales dendro phala cu florile mari....La mine au ingalbenit rapid si a mai ramas pseudobulbul.A facut ceva lastari insa nu au inflorit deloc. Si cu udarea am avut ceva batai de cap.
Despre vanda am tot vorbit...Am oferit toate informatiile necesare pentru ca aceste orhidee sa creasca in conditii optime. Eu pe drum am invatat despre ele. In nicio carte nu iti va explica cu lux de amanunte cum sa te comporti cu aceste plante. Ale mele au trecut cu bine peste vara....Intram imediat in anotimpul rece si curand ritmul lor de crestere o sa scada. Nu cer decat putina dexteritate in manuirea lor. Un pic de atentie la udare. Daca au lumina buna totul este OK...Practic nu vei avea probleme cu ele. Unele radacini se pot deteriora, insa acest lucru se intampla datorita imbatranirii lor. Apoi apar altele noi. Planta se regenereaza continuu...Superb! O planta intr-un vas de sticla nu vrea decat iubire si apa....Din pacate noi suntem comozi si nu ne convine sa udam aceste plante zilnic. :wink: :D
 

miki70

Active Member
Cristian dedrobiumul meu e luat de la soacra intr-o stare f neprezentabila dar la mine a inceput sa faca un puisor.


De curand i-am schimbat substratul si i-am pus un vas transparent.

Cat despre Vanda m-ai lamurit bustean :) , o sa citesc cele 38 pagini ale capitolului ca sa ma lamuresc.

Arselia papucelul si Ludisia nu-mi plac :oops: . Miltonia imi place f mult, mai citesc
 

CristianG

Well-Known Member
mikishor a spus:
Cristian dedrobiumul meu e luat de la soacra intr-o stare f neprezentabila dar la mine a inceput sa faca un puisor.


De curand i-am schimbat substratul si i-am pus un vas transparent.

Cat despre Vanda m-ai lamurit bustean :) , o sa citesc cele 38 pagini ale capitolului ca sa ma lamuresc.

Arselia papucelul si Ludisia nu-mi plac :oops: . Miltonia imi place f mult, mai citesc
Foarte bine ca i-ai schimbat substratul.Se vede clar din imagine ca radacinile sunt "varza" - negre, arse de soare ori ingrasamant, putrezite.
Dendro ce poate sa faca?Trebuie sa supravietuiasca.....Asa ca planta face pui.Planta mama nu ma are cu ce sa se hraneasca si atunci puisorul o va ajuta. Succes la studiu - Despre Vanda! :mrgreen: :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
CristianG a spus:
Eu cred totusi ca trebuie sa le asiguri o anumita temperatura, lumina si umiditate. Planta poate sa faca multi pseudobulbi si totusi sa nu faca flori. M-am confruntat cu aceasta problema adesea. Imi aduc aminte ca am avut un dendro phale cu flori albe mari si doar o singura daca l-am vazut inflorit - cand l-am cumparat. Apoi a pierdut destul de repede frunzele. Au ingalbenit repede....... NU ESTE O ORHIDEE CARE SE PRETEAZA USOR IN CONDITII DE APARTAMENT. Un alt punct nevralgic al acestei orhidee tip phale sunt radacinile foarte fine. Orice cantitate de apa in exces poate conduce la putrezirea pseudobulbilor de la baza, ori a radacinilor din substrat. Doar dendrobium nobile nu face fite. Si in cele mai vitrege conditii poate rezista cu succes. Cred ca depinde de la caz la caz. Sa nu imi spui ca nu am dreptate.....
Personal vorbind, mai bine mai cumpar o vada decat sa cumpar un dendro phale care sa ma faca cu "nervii". Deci, pana la urma care este orhideea rezistenta? O vanda ori un dendro phale? Iti pun ca vanda va iesi castigatoare cu mult inaintea dendrobiumului..... :wink: :D
:rofl: :rofl: :rofl: Eu as zice despre vande ca sunt tare fitoase avand o experienta negativa cu ele. Asadar opiniile sunt subiective :). Probabil tie iti plac plantele pe care sa le uzi mai des, ori dendro nu intra in categoria asta. Mie din contra, prefer plantele care nu imi necesita zilnic atentia, pe care le uit si cate 3-4 saptamani fara apa, si se pare ca dendro nu este deloc deranjat de acest tratament, motiv pentru care nu m-am confruntat cu problema radacinilor putrezite, insa nici cu frunze uscate. ;-)
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
CristianG a spus:
Eu cred totusi ca trebuie sa le asiguri o anumita temperatura, lumina si umiditate. Planta poate sa faca multi pseudobulbi si totusi sa nu faca flori. M-am confruntat cu aceasta problema adesea. Imi aduc aminte ca am avut un dendro phale cu flori albe mari si doar o singura daca l-am vazut inflorit - cand l-am cumparat. Apoi a pierdut destul de repede frunzele. Au ingalbenit repede....... NU ESTE O ORHIDEE CARE SE PRETEAZA USOR IN CONDITII DE APARTAMENT. Un alt punct nevralgic al acestei orhidee tip phale sunt radacinile foarte fine. Orice cantitate de apa in exces poate conduce la putrezirea pseudobulbilor de la baza, ori a radacinilor din substrat. Doar dendrobium nobile nu face fite. Si in cele mai vitrege conditii poate rezista cu succes. Cred ca depinde de la caz la caz. Sa nu imi spui ca nu am dreptate.....
Personal vorbind, mai bine mai cumpar o vada decat sa cumpar un dendro phale care sa ma faca cu "nervii". Deci, pana la urma care este orhideea rezistenta? O vanda ori un dendro phale? Iti pun ca vanda va iesi castigatoare cu mult inaintea dendrobiumului..... :wink: :D
:rofl: :rofl: :rofl: Eu as zice despre vande ca sunt tare fitoase avand o experienta negativa cu ele. Asadar opiniile sunt subiective :). Probabil tie iti plac plantele pe care sa le uzi mai des, ori dendro nu intra in categoria asta. Mie din contra, prefer plantele care nu imi necesita zilnic atentia, pe care le uit si cate 3-4 saptamani fara apa, si se pare ca dendro nu este deloc deranjat de acest tratament, motiv pentru care nu m-am confruntat cu problema radacinilor putrezite, insa nici cu frunze uscate. ;-)
:) Pai da, fiecaruia dintre noi ne convine sa avem flori care sa nu ne dea prea multe batai de cap....Vandele nu te pot lasa in pace! Normal ca te vor stresa.....Ele mereu te vor in preajma! Sa nu imi spui ca ti-au murit vandele? Cate ai avut si ce au patit? Personal vorbind, nu agreez deloc orhideele cu radacini fine....Am vazut doua miltonii la vanzare zilele astea in Carrefour si florile erau pleostite. Aratau oribil plantele cu florile pleostite! Ce floare este asta care este incapabila sa supravietuiasca in anumite conditii vitrege? Clar ca miltoniile sunt fitoase....Nu mi-as mai cumpara niciodata o astfel de orhidee...O miltonia este cert o fitoasa. In schimb vanda este o dulce! Un phale, o vanda sunt perfecte....Pentru mine este un sport dimineata! Si fac acest lucru aproape zilnic de aproape 2 ani...Cred ca tu ai lua-o razna! :wink: Insa merita efortul...Cand sunt plecat in concediu se ocupa mama de ele.A invatat si ea sa le uda si chiar spune:"Nu sunt greu de ingrijit". A inceput sa le indrageasca! Iar eu ii spun:"Bravo mama, ai devenit experta in udat vande." Acum nu mai stau cu inima la gura gandindu-ma ca le omora! :D :rofl: :rofl:
 

Camik

Active Member
Imi doresc un dendrobium phale ,verde cu interior grena.Daca cineva vrea sa vanda un pui cat de mic ,eu sunt aceea care il vrea.
Imi doresc o vanda rosie ,o vanda cu floare mare ,Robert's Delight Red black sau Garnet Beauty,imi doresc o vanda ca a ta Sarselia ,cea cu floare rosie mica...
Imi doresc o phala rosie cu labelum alb...,sau o cattleya cu floare mare tot rosie...Si cat as mai continua...
 

Camik

Active Member
Astazi am gasit la Brasov acel dendrobium mult dorit (verde cu interior mov)si cattleya.Preturile erau de 25 lei buc .Cattleia verde cu interior mov,floare foarte parfumata.Erau miltonii si buragearra cu radacini foarte bune,dendrobium multi si vanda 3 buc dar cam fara radacini(albastra,rozalie si alba)Zigopetalum tot la 25 lei parfumati.
 

Camik

Active Member
Respectiva cattleye s-ar putea sa fie epicattleya.Nu prea le deosebesc pt. ca nu am avut.
Erau si mini phale.Dar pret 40lei.
 

fixpix

Active Member
Hmmm... va las pe voi sa va stresati cu orhideele de apartament. Mie dati-mi orhidee de gradina... in special Cypripedium (Papucul doamnei).
De mult imi doresc, dar la preturile de pe net mi le iau in rate - in cazul in care imi accepta banca creditul.
:mrgreen:
 

pesi

Member
Pentru cei din Bucuresti
Am vazut la Hornbach Militari, Vanda alba si ciclam la 190 lei si cattleya la 33 lei, mi-am luat si eu doua una ciclam si una galben cu rosu
 

pesi

Member
Camik a spus:
Ai vazut cumva si cum aratau la radacini vandele?
Aratau foarte bine, ingrjite, toate in vase de cam 70 cm- erau doua albe cu vreo 8 flori si cea ciclam cu vreo 5, vasele curate, frumos ce mai ...

Am sa fac poze cu Cattleya si le pun :D
 
Sus