Ce este?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

daisy111

Active Member
aura62 a spus:
Din ghiveci, am mutat-o in gradina in luna mai. Ii merge foarte bine, este in plin soare, i-au crescut multi lastari tineri, frunzele sunt tari si lucioase, cele tinere sunt verde deschis, iar cele din lastarii vechi sunt verde inchis cu nuante de maron/grena, dar nu stiu nimic despre aceasta planta si daca rezista iarna afara ?
http://aura62.sunphoto.ro/NU_STIU_CE_ES ... QZJEMYTMVC
Aura ce ai tu acolo,am vazut eu in doua curti lasate peste iarna afara.De unde se gaseste ca vreau si eu unul? :oops:
Am sa pun putin mai tarziu o foto cu unul dintr-o curte,pt ca atat de mult mi-a placut ca i-am si facut pozici. :D
 

fixpix

Active Member
daisy ce vezi tu in curtea aia... mi e de la distanta mi se pare ca e un copacel magnolia grandiflora...care rezista afara. asa vad eu de la distanta, din oradea. copacel pentru ca poate creste foarte mare.

ce are aura in poza... pare o combinatie de 2. cel cu frunze mai colorate rosiatic e pe bune un ficus care la noi nu rezista afara peste iarna.

chestia cu frunze verzi nu stiu ce e... aceeasi planta dar frunzele mai mature? n-as crede. poate tot un ficus sau un arbust autohton de pe la noi.
 

daisy111

Active Member
Imi pare rau ca nu a putut face o poza mai de aproape,era cineva pe langa casa si am preferat sa o fac din masina.Dar nu este magnolie,este un fel de ficus pt ca frunzele sunt identice.Dar am sa ma chinui zilele astea sa-i fac poza celui ce l-am vazut aici in oras intr-o curte,il are aproape de strada si este asa de mare,cred ca are peste 2m.Acum nu stiu ce sa zic,dar oricum nu este magnolie. :D
 

daisy111

Active Member
:eek: Eu stiam frunzele de magnolie altfel,cum sunt cele din gradina mea. :roll: Nu stiam si de soiul asta. :oops: Pai ...mai bagat in ceata rau :? trebuie neaparat sa fotografiez si pomul celalat!! :idea: :x
 

fixpix

Active Member
eh daisy... scuze de ceatza...

ma gandeam ca poate te gandesti la magnoliile obisnuite... de aia am zis totusi sa te mai bag la cap, chiar cu riscul cetzii!

:rofl:
 

fixpix

Active Member
cu placere daisy... si alta data...
dar is curios daca am avut dreptate...asa ca ai tema de casa... sa verifici!
 

aura62

Member
fixpix a spus:
... pare o combinatie de 2. cel cu frunze mai colorate rosiatic e pe bune un ficus care la noi nu rezista afara peste iarna.
chestia cu frunze verzi nu stiu ce e... aceeasi planta dar frunzele mai mature? n-as crede. poate tot un ficus sau un arbust autohton de pe la noi.
Si eu am banuit ca ar fi un soi de ficus dar.... de care?
Planta am primit-o in ghiveci, avea doar cativa lastari, unii cu frunze colorate rosiatic, restul frunzelor erau verzi. Lastarii care se vad cu frunze verzi sunt cei tineri, crescuti in aceasta vara, difera de ceilalti doar prin culoare... Sa fi fost plantate in ghiveci doua soiuri de ficus?
 

fixpix

Active Member
eu asa zic... ma uit bine si tot 2 feluri de plante vad. daca ma uit bine, si tulpinile sunt diferite... la cel rosiatic tulpinile/crengile sunt mai groase.
eu asa zic ca sunt 2.
doar tu poti stii, daca vezi de unde vin cele "rosii" si de unde cele verzi.
nu cred ca gasesti ambele pe aceeasi tulpina.
 

aura62

Member
Ai avut dreptate, au fost doua plante in acelasi ghiveci! Ramurile cu frunze verzi sunt crescute separat de cele cu frunze colorate.
Multumesc mult pentru ajutor, dar tot nu am aflat cum se numesc :(
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus