Ce este?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

albela

Active Member
Intreb si aici ce este asta. Eu am cumparat-o drept potentila dar clar ca nu e. Totusi cu ce buruiana m-am ales?
 

albela

Active Member
E la mine in curte plantata de anul trecut. Am cumparat-o in ambalaj pe care scria potentila fructicosa. Evident ca nu e asta. Anul trecut nu a inflorit, dar anul asta a facut cateva floricele la inceputul lui iunie. Florile sunt micute si roz deschis. Frunzele sunt subtiri si putin aspre (paroase) - doar putin. Am mai facut poze
 

alfa

Active Member
albela a spus:
E la mine in curte plantata de anul trecut. Am cumparat-o in ambalaj pe care scria potentila fructicosa. Evident ca nu e asta. Anul trecut nu a inflorit, dar anul asta a facut cateva floricele la inceputul lui iunie. Florile sunt micute si roz deschis. Frunzele sunt subtiri si putin aspre (paroase) - doar putin. Am mai facut poze
Albela, planta aceea nu cumva e totusi campsis? Dupa frunze mie asa mie se pare. Dar flori micute si roz? :? Astea ma cam bulover :rofl: seaza....
 

albela

Active Member
Sa stii ca la frunze chiar seamana cu campsis, dar parca sunt mai moi si mai deschise la culoare. dar florile nu au nici o legatura. Asa ca nu e :( .
 

albela

Active Member
Am citit ce ai scris Claudiavis, dar nu sunt sigura. Nu am putut sa vad bine frunzele la planta de care zici. Dilema e ca am citit ca saponaria are un fel de rizom, ceea ce nu cred ca are a mea :? .
 

dana_rusu

Member
saponaria nu creste decat in tufa pe cand planta mea si a Abelei este urcatoare si lastarii sunt fragili :? :cry:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
2 este o dracaena,3 este Kohleria 4 mai repede imi pare a fi Syngonium,5 cred ca e o peperomia(nu-s sigura) 6 chiar nu stiu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
VioletaB a spus:
:)
unde-s fetele cu priceperea la purtator ????
:eek: :eek:
Este cit se poate de adevarat ca nu toata lumea se pricepe ca cei de pe EGRADINI cred ca v-ati prins nu???
Hai cu raspunsurile corecte...Pina la urma rezolvam noi si dilema asta :)
 

AbraMack

Member
Doamnelor, va multumesc tare mult... Ultima planta ma chinui sa o identific de vreo trei ani...deocamdata nimeni nu s'a priceput sa ii descopere secretul :)

Iar prima ma intriga fiindca nu am mai vazut asa ceva... seamana cu un Syngonium dar nu rasare...:) In ideea ca frunzele sunt usor paroase iar tulpinile sunt maro si ai senzatia ca sunt uscate (insa nu e asa...)

Eu mai astept sugestii din partea dumneavoastra si va multumesc inca o data...

O zi faina!
 

michaela

Active Member
Mie imi pare a fi philodendron in poza 1 insa cel mai ok e sa mai astepti daca dupa o perioada buna nu dezvolta radacini aeriene......... cade deci nu e philo.... :) si mai cautam.... :wink:
ultima planta...... seamana si cu cofee.... :gandit: si cu mango.... eu am avut unul din sambure si seamana foarte mult... insa deh ca semne distinctive numai frunzele si tulpina.... e dificil de identificat....
 

magda

Active Member
Moderator
primna s-ar putea sa fie o specie de feriga; am si eu ceva asemanator si sub denumirea asta am achizitionat-o :D
 

AbraMack

Member
Michaela... multumesc pentru sugestii....sigur nu e nici mango nici coffea... doar daca or fi si alte specii in afara de arabica (mango si c arabica am, de aceea stiu)...Ceea ce stiu e ca e adusa de prin Portugalia si ca nu e deloc pretentioasa... am scurtat'o mult in urma cu vreo doua luni, am pus lastarii in apa si intr-o saptamana aveau radacini de cca 10cm... Deci...facila...nepretentioasa...din cate am observat, nu o deranjeaza nimic... nici soarele direct, nici umbra... nici apa in exces si nici seceta... Poate creste si fii dirijata astfel incat sa aibe aspect de copacel...chiar nu stiu ce specie de planta poate fii! :cry:

Magda...nu stiu daca e feriga... pare-se ca e tare sensibila la apa(punct contra feriga)... dar nu ii place soarele direct (punct pro feriga). A stat zece minute in soare direct - pana am apucat sa deschid umbrelele, si am pierdut toti lastarii tineri pe care ii avea :((

Acum, astept o identificare in speranta ca pot salva ceea ce a mai ramas din ea...

Inca o data multumiri...
 

albela

Active Member
dana_rusu a spus:
saponaria nu creste decat in tufa pe cand planta mea si a Abelei este urcatoare si lastarii sunt fragili :? :cry:
Dana, ai si tu planta asta pe care nu o cunoaste nimeni? Tu cum te-ai capatat cu ea? Scuze ca abia acum am citit ce ai scris :oops: .
 

michaela

Active Member
Avocado are o crestere foarte "dreapta" nu e termenul potrivit insa nu stiu cum sa spun mai exact... :) nu are tulpina asta sigur...dar mai stii??? . eh! acum ce sa zic daca-i din portugalia........... e un pomisor dragut....poate e ceva comestibil? :?
asteptam si noi cu tine....... :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus