Ce efect au ingrasamintele chimice ?

sicora fabian

Active Member
AP

Din punctul de vedere al tehnologiilor agricole, dar mai ales la produsele alimentare, indiferent ca este vorba de elementele de baza - NPK, sau oligoelemente (microelemente - pentru ca intra in cantitati foarte mici in hrana plantelor, dar foarte importante), ingrasamintele se dau DUPA cartarea agrochimica a solului, DUPA analiza de laborator a compozitiei stratului vegetal in elemente nutritive, si abea apoi se calculeaza necesarul pe elemente in functie de consumul plantei ce va fi semanata si mai sunt si alti factori ce se iau in calcul atunci cand se stabileste doza de ingrasamant necesara.
 

Marcela

Member
Recomand tuturor celor interesati sa urmareasca filmul "One Man, One Cow, One Planet".
Sunt multe lucruri demne de retinut. Si, dupa ce veti vedea filmul, poate veti privi cu alti ochi aceasta industrializare si chimizare a agriculturii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: AP

sicora fabian a spus:
Problema este ca in Romania, ingrasarea se face cam "dupa ureche" si "la ochi".
Da.....eu ma recunosc vinovata de acest lucru.In primul rind fiindca cum am spus in mai multe rinduri nu pre folosesc ingrasamint. Nu prea fiindca pun cind si cind dar netind un calendar al datelor la care am pus .Nu imi place sa fortez plantele :oops: .Suint insa 100% de acord cu ingrasamintul natural si pe ala l-as folosi frecvent insa la mine in sat gainile s-au transformat in cocosi care cinta pe gardurile vecinilor de dincolo de harta :mrgreen:
 

sicora fabian

Active Member
AP

Nu, Gabiuta, nu esti vinovata, eu vorbeam despre cei ce folosesc ingrasamintela chimice in exces, mai ales pe cele simple. Cand dai putin, plantele folosesc toata cantitatea, nu ramane nimic in sol(din ceea ce ai dat), pentru ca plantele folosesc mai intai chimicalele, deoarece sunt usor asimilabile, ceea ce era in sol ramane de consumat dupa aceea.
Ingrasamintele uzuale nu fac depozite in plante, cele cu adevarat periculoase pentru sanatatea consumatorului sunt pesticidele!
 
Sus