Ce/Cine imi cotrobaie pe sub... pamant?

fixpix

Active Member
Ieri am descoperit ceva. Exact sub laleaua care face seminte (unica din cele 3) am gasit u ... gaurica!



CE O FI ??? Atata-i trebuie sa-mi pape bulbu de lalea!
 

elipopa

Active Member
si eu am curtea de la tara plina de gauri, pe langa musuroaie, saptamana trecuta mi-a mancat cineva doua tufe de narcise, am vazut ca erau ofilite si cand am tras de ele, retezate, nu mai era nici un bulb in pamant!!!
stiam ca narcisele nu sunt preferate ca sunt toxice, se vede nu e asa! in locul unde am sapat dupa bulb am dat de o galerie!!!
 

fixpix

Active Member
Ioi taci!
Inseamna ca au pus ochii pe bulbu ala? No pai... se pare ca o dau in bara cu lalelele astea :((

DAR cine e acest CINEVA???

:x :x :x
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pune in pamant in jurul bulbilor granule de Sintogrill. Vei gasi coropisnitele peste cateva zile cu burta in sus.
Ai grija sa te speli bine pe maini dupa ce folosesti otrava, este destul de toxica.
 

fixpix

Active Member
AHA. dar daca bag direct in gaurile facute? Ca nu pricep cum sa pun in pamant in jurul bulbilor... La cati bulbi am... imi sap toata gradina :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu stiu. Poti incerca.
Eu am pus in jurul bulbilor pentru care am vazut ca doamele aveau o certa preferinta. Am deranjat usor pamantul din jur si am pus cateva bobite de sintogrill.
 

FlorentinaS

Member
Daca e coropisnita... eu am incercat o metoda bio, care a dat roade mai bine decat granulele alea albastre contra lor (am uitat cum se numeau, ca au trecut vreo 5 ani de cand le-am folosit ) :oops:
Am bagat in pamant borcane goale, in zona unde se tot plimbau dansele (imi tot taiau rasadurile de rosii ) :x si am lasat foarte putin, deasupra solului, buza borcanului. In borcan se aduna putina umezeala (de la roua sau, la noi, de la udat gradina seara). Doamnele coropisnite iubesc umezeala aia si se arunca in borcan.
Bineinteles, am gazit in borcan si broscute, dar asta e alta poveste :rofl:
 

FlorentinaS

Member
:rofl:
Da, e alta poveste, pentru ca pentru broscute s-au organizat planuri ample de salvare, care au presupus extragerea din pamant a borcanului pe care ma chinuisem sa-l indes acolo, cu consecinta directa a distrugerii "malului" de pamant, probabil kilarirea unor gandacei minusculi, toate astea urmate de refacerea gaurii pentru reintroducerea borcanului, sa prindem- totusi- coropisnite :)
Asta e varianta scurta a povestii. Varianta mai lunga recunostea ca am salvat broscutele sa nu ma trezesc cu vreun cor de oracaitoare prin gradina...
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am vazut multe gauri pe la mine prin gradina.
In afara de coropisnite mai fac gauri soricei de camp si serpii. Eu am vazut si una si alta in gradina mea- soriceii in toamna in magazia de scule iar un serpisor mic l-am vazut acum cateva saptamani cum disparea in pamant intr-o gaura.
 

ghia_don

Active Member
Daca gaura are la intrare pinza de paianjen, gaura e a unui paianjen de pamint...sint foarte mari , aproape ca niste tarantule, cu picioare groase si paroase...nu sint periculosi pentru plante...pentru noi nu stiu, mai bine va feriti... dar va spun ca feciorul meu cind era mai mic, ii scotea turnind cite o galeata de apa in gaura pina iesea paianjenul. :eek:f:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am si eu gauri , sau mai bine zis aveam ca le am cam rezolvat si provin (la mine) de la 2 intrusi

Daca gaura are panza sau e albicioasa fata de pamantul din jur e un paienjenel destul de mare

Daca gaura e normala si destul de rotunda intrusul e un gandacel , nu stiu numele dar care taie varfuri de plante si le depoziteaza in sol unde face un cuib si lasa o larva care sta acolo pana in primavara urmatoare
 

IZA

Active Member
Da, si ies seara cand ud din gauri ca asa le-am vazut . Vara ies si fac mizerie pe betoane,mananca mustele moarte de pe jos :rofl: dar cel mai rau e ca au galerii si asa imi distrug plantele. NU mananca bulbii dar fac gauri si plantele mor apoi. Ca sa nu mai zic ca se furiseaza si-n casa si daca le gasesc bine daca nu se stafidesc pe unde apuca.... :x
 
Sus