Ce ar putea fi

anyny

Member
Magda am vazut o floare asemanatoare cu a mea care ai zis ca e guzmanie, in album la helisanca si ea a scris ca e bromelie...
ce zici?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dragă anyny, bromelie e un nume generic pentru o întreagă familie "bromeliaceae" de vreo 3000 de specii de plante ce provin în general din zona (sub)tropicală a Americii. Multe sunt epifite. Din această familie fac parte şi guzmania, şi aechmea, şi vriesea ... Mulţi care nu cunosc exact identitatea plantei o numesc "bromelie". :D
 

anyny

Member
Adina-Ioana a spus:
Dragă anyny, bromelie e un nume generic pentru o întreagă familie "bromeliaceae" de vreo 3000 de specii de plante ce provin în general din zona (sub)tropicală a Americii. Multe sunt epifite. Din această familie fac parte şi guzmania, şi aechmea, şi vriesea ... Mulţi care nu cunosc exact identitatea plantei o numesc "bromelie". :D
mersi :oops: inca sunt incepatoare :)
ai putea te rog sa-mi confirmi ca floarea mea e guzmania?
http://anyny.sunphoto.ro/florile_mele/12738126
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu cunosc bine speciile de bromelii, dar planta ta ar putea fi guzmania, mai sigură e identificarea când vezi floarea. :) Ce pot zice sigur e că acesta e un pui de guzmanie, că ştiu planta de la care l-am prelevat . :)
 
Sus