Carnivore

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc Daisy! Si mie imi place! Mi se pare o floricica atat de primavaratica! La inceput cand am vazut-o pe raftul cu carnivore am crezut ca e o greseala. :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mai stii? Daca la un moment dat nu o sa ma mai vedeti pe forum... pinguicula ar putea deveni principalul suspect :rofl:
 

marean

Active Member
Caramell,daca decizi ca vrei sa-i fertilizezi floarea si reuseste sa faca seminte,sa sti ca sunt amator :oops: !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sigur Marean, dar cam trebuie sa ma grabesc ca una din floricele a inceput sa se inchida. Din fericire se deschide bobocelul. Insa nu stiu cum sa face fertilizarea. Trebuie sa ma documentez. Daca ai la indemana vreun link, te rog arata-mi :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc Michaela. Cu hranitul va fi foarte complicat. Prefera doar musculite mici... Unde sa ii gasesc eu asa ceva? :rofl:

Am vazut ca aici pe forum era recomandata ca planta carnivora pt incepatori, pe motiv ca ar fi foarte usor de intretinut. Sper sa fie asa. Deocamdata am udat-o cu seringa pe sub frunze. :)
 

marean

Active Member
Caramell a spus:
Multumesc Michaela. Cu hranitul va fi foarte complicat. Prefera doar musculite mici... Unde sa ii gasesc eu asa ceva? :rofl:
Daca solul in care e plantata e cat de cat hranitor,atunci nu e nevoie de hranie cu insecte.. ai putea incerca cu ceva furnici :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Excelent Marean, o sa incerc. Vedem daca reuseste.

Buna ideea cu furnicile. ;-)
 

marean

Active Member
o.k.,spor cu experimentul,a inceput sa ma pasioneze chestia cu semintele :mrgreen: ,mai ales de plante care se adapteaza altfel greu la noi in case !
Dap,furnicile sunt o solutie buna,mai ales ca gasesti usor .Insa ai grija sa nu-i dai prea multe,prea des,am inteles ca se hraneste o planta carnivora cam o data pe luna .
 

Claudiavis

Active Member
Aoleo, va dau eu musculite mici cite vreti, ca am o productie.... In fine, acum s-au mai imputinat, dar erau zile cind omoram si cite 25 o data!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Felicitari, sa-ti traiaca!
Acum am cu cine face "schimb de experienta" :hug:

Marean din pacate nu sunt vesti bune legate de fertilizare, pentru ca nu am mai avut ce fertiliza. Prima floricia iti spusesem ca incepuse sa se inchida; pana m-am ridicat de la calculator, cazuse de tot. Iar a doua era cam firava de cand am luat-o. Si-a deschis 2 petale ieri. Si ziceam sa astept pana azi. Dar deja se ofileste. Nici nu a apucat sa se deschida de tot. Am gadilat-o eu putin... dar nu cred ca e vreo speranta. :|

Sper sa mai faca flori, ca nu pare genul de planta care infloreste rar. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dupa locatie, presupun ca ai luat-o tot din Brico - Pantelimon. Cand am luat-o pe a mea, aveau in raft 3, toate inflorite si toate aveau acelasi tip de floricica. A doua zi mai era doar una :). Se pare ca nu dureaza mult floricelele. Sper sa faca repede altele. Iar daca are puiut cu atat mai bine, am vazut ca le cam place inghesuiala! Unde i-a dat puiutul? In lateral pe sub frunze? In poza nu se vede.
 

marean

Active Member
Nu-i bai Caramell,data viitoare ;-) !
Ciqui,felicitari si la mai multe mancatoare de oameni :mrgreen: !
 

Chiquitita

Member
Ai dreptate, din Brico Pantelimon am luat-o asta seara. A mai ramas una :) . Poate ne dam intalnire intr-o seara prin Brico 8) .

@marean
mercic, mai am o Dionaea muscipula dar mai are o singura capcana :( . Sper sa isi revina. Daca nu, o inlocuim 8)
 
Sus