Care este cea mai indragita varietate din colectia voastra?

cornelia

Fondator
Membru staff
Va supun unui test - foarte dificil. Sa spuneti care violeta vi se pare cea mai frumoasa - dintre cele pe care le detineti deja (nu pe care intentionati sa... :wink: ).

Acum va trebui sa raspund si eu acestei intrebari. :gandit:
 

simona2

Member
Pana-n momentul de fata , cea mai frumoasa violeta cred ca este bob serbin......dar imi voi schimba parerea cand vor inflori celelalte deosebite pe care le am ( mai ales cele din Cehia ) .
bob serbin :
 

cornelia

Fondator
Membru staff
"Cele deosebite" ... Sincer, ma omoara formularea asta. Nu e niciuna "mai" deosebita decat alta. E doar o parere. Faptul ca unele varietati sunt mai accesibile decat altele le transforma in banalitati, dar nu este o atitudine corecta.

Ma gandesc si eu la raspuns. E greu de tot.
Pot sa fac un top 3? dar top 5? :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
mai bine un top 300 ca la revista Capital ...................
la grea cazna ne supui Cornelia ............ pai stii ce ne ceri ? cum sa spun care e cea mai cea cind mie imi plac toate ?
si totusi am sa sparg eu gheata. este una dintre violete, una grena care acum incearca sa revina dupa vara torida care le-a afectat pe toate, si care imi place in mod deosebit. ar mai fi una cu floare rosie, nu o am si nici nu ii stiu denumirea. na ca am zis.
si iat-o pe favorita :
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... 877fd5.jpg
 

simona2

Member
Prin deosebite inteleg violete cu frunze crete sau variegate , cu flori batute , crete , satirate....etc .
Cele care se gasesc pe piata noastra ( cele stea ) sunt frumoase , nimic de zis , dar categoric altele le intrec cu mult .. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si inca o chestie - acum sa nu ziceti ca m-am trezit cu faţa la cearceaf: cuvantul "satirat" nu exista in limba romana. Exista "striat" (cu striatii) sau "satinat" (ca satinul). Nu injurati, nu dati cu parul - spun adevarul.
 

simona2

Member
Angela , ma refeream la mesajul Corneliei , cand am spus ce inteleg prin violete deosebite .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dintre plantele mature:
- Buffalo Hunt - pentru intensitatea culorilor si petalele dantelate

- Martinique White - pentru ca este in vesnica transformare de la alb la mov

- Lora Sport - pentru degrade, borduri si striatii + inflorirea abundenta


Dintre plantele tinere
pentru culoarea florilor
- Ozio
- Meteor Showers
- Tomahawk si Omaha Thunder
pentru frunzele deosebite
- Ma Corsage
- Kismet
- Peach Float
 

camic

Member
Foarte frumoase.
Eu am o mica preferata....nu ii stiu numele, mi-a adus verisoara mea o frunza si minunatia arata cam asa:

 

sini

Well-Known Member
intrebare pentru Cornelia

Violeta care imi place mie este una asemanatoare cu Martinuque White.Spun asemanatoare pentru ca e obtinuta de mine intamplator:am pus in acelasi pahar cu apa o frunza de violeta alba si una mov.Am uitat de ele si cand am vrut sa le plantez nu le-am mai putut descurca radacinutele si le-am plantat impreuna.A iesit violeta care este in albumul meu in balconul1.Daca mariti poza o sa vedeti cat de frumoasa e.Intrebarea:poate fi numita Martinique White?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sini n-are absolut nici o legatura faptul ca celor 2 frunze diferite li s-au incurcat radacinile. Nu asta e motivul pentru care au iesit flori combinate.
 

sini

Well-Known Member
Care-i explicatia ca au iesit asa florile? Eu am avut numai violete albe,roz,mov si grena.Toate simple,fara imbinari ca alte culori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Aceeasi ca si in cazul Martinique White. Initial a avut flori albe, simple. Dupa aceea au aparut zone mov. Un hibrid reactioneaza diferit la intensitatea luminii, la pH-ul solului, etc. Alta explicatie nu gasesc.
 
Sus