capcane pentru insecte

luk20

New Member
Stie cineva daca sunt eficiente acele cartonase galbene lipicioase? Si daca da, unde se pot gasi? Citeam zilele trecute ca tripsii prefera albastrul :eek: Oare fiecare specie, cu culoarea ei? :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Habar n-am ce culoare prefera tripsii. Eu am folosit pe galben pentru musculite albe si s-au mai lipit si alte zburatoare. :wink:
 

adite

Active Member
La Baumax se gasesc.Am pus pentru musculitele negre care stau pe pamant si sunt bune.Ce-i drept,multe musculite nu sunt atrase de substanta lipicioasa sau se inmultesc mai repede decat se lipesc.
 

popescu gp

Well-Known Member
boli,daunatori

Si eu am folosit capcane galbene lipicioase pentru musculita alba,dar pe langa faptul ca sa-u prins si alte insecte ,de musuculite nu am scapat;deci mi se par cam depasite; atfel plantele cele mai preferate de musculite l-am curatat si le-am dat,cu regrfet desi erau tare frumoase( fucsii,brugmansii,chiar abutiloni)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu sunt depasite ci uneori folosite incorect , 60% din cei ce cumpara produse din magazine nu se uita pe instructiuni deloc :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
adite a spus:
La Baumax se gasesc.Am pus pentru musculitele negre care stau pe pamant si sunt bune.Ce-i drept,multe musculite nu sunt atrase de substanta lipicioasa sau se inmultesc mai repede decat se lipesc.
azi am citit o carte legata de propagare si este prezentata acea "musculita neagra" care se pare ca face multe ravagii

Nume : Sciarid Flie

Cauza ....substraturile care din ce in ce mai mult contin turba , mediul ideal pentru ele

Daune ... musculitele nu produc pagube in sine , dar larvele lor prezente cu atat mai multe cu cat umezeala e peste limita , distrug radacinile de la baza noii plante in care si-a facut cuib

Combatere .... scortisoara la baza solului , cenusa de lemn , uscarea la suprafata a solului. Metode chimice inca nu au prea dat rod :D
 

galuga

New Member
Am avut o adevarata invazie de musculite negre in urma cu citeva saptamani (in balcon inchis)
Am redus cantitatea de apa la udat si am observat ca petuniile sunt adevarate "capcane" naturale (musculitele se "lipesc" de plante si nu mai pot pleca). Musculitele s-au imputinat si apoi au disparut.
Danero am nelamuriri: scortisoara (pulbere sau "betisoare"?) se pune la baza solului adica pe fundul ghiveciului, sau pe suprafata pamantului (la baza plantei)?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
scortisoara macinata , cea betisor se pune pentru alte musculite (alea betive) :evil:
 
Sus