Camellia de ghiveci/container

angela draganoiu

Active Member
as vrea un sfat. as vrea sa iau o camelie si s-o duc la Cimpina. casa pe care o am acolo nu e locuita permanent de aceea temperatura in casa e mai scazuta chiar si vara (poate si orientarea casei face sa nu fie prea cald in casa). oare va rezista la iarna cind temperatura in casa scade aproape de zero ? si in aceste conditii de temperatura daca o invelesc intr-o patura va rezista ? si inca ceva cum suporta lipsa de udare ? noi mergem acolo cam la o saptamina deci ar putea fi udata asa iarna dar vara ?
 

lelia

Well-Known Member
Mymo nu sunt chiar asa mari ,dar am ramas surprinsa ca vor sa se deschida :rofl: insa in ritmul care se misca dumneaei cred ca o vor face la anu' :x


Angela ,la fel ca tine am si eu ,o casa unde mergem doar in vizita .Din cauza pozitiei ,parterul e jumatate in pamant ,vara temp. nu trece peste 25 grade iar iarna nu scade sub 5 .Camelia mea a trecut cu brio peste vara ,cred ca am udat-o de cel mult 8 ori din mai cand am dus-o si pana acum .Poate umiditatea si tem. aproape constanta i-au placut .Acum nu-mi ramane decat sa sper ca voi reusi s-o trec si peste iarna si daca o voi face ,voi cumpara multe ,multe camelii :visator:
Acum nu stiu ce sa zic ,i-ati si tu una mai ieftina si incearca ,cred totusi ca nu sunt ff pretentioase daca au conditii ,dar iti tre' rabdare cresc cu incetinitorul :|
 
A

Anonymous

Guest
si ale mele au boboci,una are un bobocel gata sa plesneasca,asa o sa aflu si io ce am cumparat de la reduceri.......cu 2 randuri de petale si rosie sau cine stie ce bazdaganie
 

michaela

Active Member
angela draganoiu a spus:
as vrea un sfat. as vrea sa iau o camelie si s-o duc la Cimpina. casa pe care o am acolo nu e locuita permanent de aceea temperatura in casa e mai scazuta chiar si vara (poate si orientarea casei face sa nu fie prea cald in casa). oare va rezista la iarna cind temperatura in casa scade aproape de zero ? si in aceste conditii de temperatura daca o invelesc intr-o patura va rezista ? si inca ceva cum suporta lipsa de udare ? noi mergem acolo cam la o saptamina deci ar putea fi udata asa iarna dar vara ?
La temperatura scazuta va rezista.... insa va trebui sa-i asiguri lumina. Cu udarea e bine la o sapt.... poate chiar si mai rar, pentru ca la iarna nu va consuma multa apa, ba chiar e bine sa se usuce la supraf intre doua udari substratul.
 

angela draganoiu

Active Member
va multumesc pt sfaturi. sa vad unde gasesc una si sa fac o prima incercare.
Micha lumina va avea pt ca vreau s-o pun pe casa scarii.
 

lelia

Well-Known Member
Gabiuta ,ai pus deja de-o colectie 8)
Sa-ti traiasca si sa te bucure cu flori ,din minunatii bobocei :visator: :D
 

michaela

Active Member
O sa vin si eu cu poze...... vedem ce mai ramane - din boboci- mai nou al meu pici se ocupa de culesul lor..... :cry:
 

michaela

Active Member
Din camelliile de ghiveci - n-am pierdut niciuna........slava domnului acum pregatesc boboci
 

lelia

Well-Known Member
Michaela ,arata super boboceii ,vei avea cu siguranta un buchet de camelii albe .Sa -ti traiasca si in graba ,sa-nfloreasca :D
 

michaela

Active Member
Da, o mai poti tine afara, iubeste umiditatea de acum , insa sa nu-i lasi farfuria sub ghiveci, in rest o poate ploua, iubeste asta :wink:
 

michaela

Active Member
La mine acum, au fost noaptea 3-4 grade dar vad ca le merge super.........asa ca de ce nu??? :wink: probabil ca o sa le tin afara pana va fi 0
si puse undeva sub streasina casei sau pe un pervaz(asta ca zidul casei va fi mai cald pentru ghiveci)
 
Sus