Camellia de ghiveci/container

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cati boboci are..........................
spune-mi te rog Lelia sunt si parfumate florile cameliei tale?
 

nick1971

Active Member
mi-am luat si eu o japonica de la Baumax, ca n-am rezistat :)
deci din ce-am citit trebuie sa o tin mai la racoare, asa-i?
 
D

dyayzh

Guest
Asa-i :D e foarte frumoasa. Alb pur. De curiozitate cat a costat? Aici sunt cam la 40 ron alb cu roz .
 

lelia

Well-Known Member
Doamne ce frumoasa e !!!!!
Sa-ti traiasca ,si sa te bucuri de ea :D
Din experienta mea ,iti pot spune ca nu-i place ,la bloc .Iubeste racoarea si aerul curat .Nu-i plac substantele fertilizante ,nici dragalaseala si creste cu incetinitorul .
Iti doresc sa va intelegeti ,pentru ca e deosebita :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:dans: ai intrat in clubul nostru de iubitori si posesori de camelii :dans:
Acum......maaaaaare grija!Lelia a scris ce ii trebuie .Adica NU ii trebuie mai nimic decit frig.Sa iti trasca si sa tot infloreasca.Adaptaz-o cu incetul la noile tale conditii ca sa nu i s eintimple ceva.
Nu iti dai seama pe moment ci se intimpla totul incet-incet asa ca mai bine ai grija acum ca apoi sa nu te doara capul :D
 

lelia

Well-Known Member
Cameliei ,ii place frigul ,am fost alaltaieri acasa cu inima strana ,credeam ca frumoasa mea a inghetat ,dar ea e mult mai rezistenta decat altele ......

 

lelia

Well-Known Member
Are destui ,cred ca e o specie mai florifera ,insa eu sunt curioasa cat rezista o floare in conditile astea,adica maxim 7 ,minim -1 grad .Anul trecut la 18 grade ,floarea a rezistat 8 zile ,acum are o sapt.,sper sa o gasesc si la urmatoarea vizita ,cu toate florile .
 

nick1971

Active Member
va multumesc tuturor :hug:
am venit cu ea acasa, am pus-o in sufragerie langa celelalte flori si am intrat pe forum sa vad ce si cum, dupa ce am citit, am fugit cu ea pe balcon unde e racoare :D
 

alfa

Active Member
Foarte frumoase cameliile voastre!!! As vrea si eu, dar nu am balcon, ca stau la casa la parter :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stii ce frumos ar sta la intrare??Dupa cum arata usa de la intrarea in casa si cum cred eu ca este casa ta tip ai un holisor (cu trepte??? :? ),o marchiza ....... inainte de a se intra in interior.Acolo cred ca i-ar merge de minune.
 

alfa

Active Member
Da, am Gabiuta. Dar e mic rau si acolo isi au locul deja mai multe plante. Dar sunt si 2 calorifere mari, ca sa incalzeasca aerul, ca la usa aia etanseitatea lasa de dorit....:ros_unghii:
 
Sus