Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ghia_don

Active Member
Ce culoare frumoasa!!
Pe cambriile mele sint cam suparata, ca nu prea dau semne ca le-ar merge in vreun fel...adica nici nu mor, dar nici nu traiesc :( ...
Nu-mi place deloc faptul ca stau intr-o stare de amorteala de muuulta vreme, li se ingalbenesc din frunze si le cad, dar nu le creste altceva in loc :( ... M-am cam suparat pe ele...
 

sarselia

Active Member
Moderator
:( Imi pare nespus de rau de Cambriile tale dar vad ca si ale mele merg bine numai la racoare.
Daca le aduc la caldura patesc ca si tine in schimb in camera neincalzita in care le tin vad ca sunt verzi si frumoase si infloresc.
Dyah seamana cumva cu a mea Cambria ta

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ca ... 3540030626

Batea puternic soarele cand am facut poza dar in realitate florile sunt de un rosu-grena inchis de tot.
 

ghia_don

Active Member
Cred ca au nevoie de mai multa umiditate decit phalele...si putin mai racoare...ai dreptate.
Sa vad cum le va merge dupa ce le "umezesc" mai bine :wink: ...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sai ai insa grija ca daca le tii la o temperatura mai mica nu au nevoie de foarte multa umezeala pentru ca pot putrezi foarte usor.E nevoie de un echilibru intre udare si temperatura ca sa le mearga bine.Eu le ud pe ale mele cam o data la 10 zile si sunt ok.Cand a fost foarte frig afara si cum nici camera respectiva nu era incalzita am observat ca nici dupa 10 zile nu aveau substratul uscat asa ca nici atunci nu le-am udat.

Tinem pumnii sa se faca frumoase domnisoarele tale Cambrii!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ale mele rezista eroic la 20-22 grade, au dat chiar si noi pseudobulbi, spre bucuria mea! Doar la una dintre ele noul pseudobulb e putin...sifonat, parca...probabil nu e suficienta umiditate in aer, desi le pulverizez de 2 ori pe zi si stau pe bile de argila ude...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca se sifoneaza bulbii inseamna ca a fost ceva problema cu udarea.S-a deshidratat dar nu e o problema asa de mare ca de obicei si unul deshidratat face pui si deci planta nu sufera prea tare.Din pacate odata "sifonati" nu isi vor mai reveni ca aspect dar asta nu conteaza pana la urma.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Daca se sifoneaza bulbii inseamna ca a fost ceva problema cu udarea.S-a deshidratat dar nu e o problema asa de mare ca de obicei si unul deshidratat face pui si deci planta nu sufera prea tare.Din pacate odata "sifonati" nu isi vor mai reveni ca aspect dar asta nu conteaza pana la urma.
Inseamna ca am udat prea putin? Cred ca m-am exprimat gresit...frunzele in crestere sunt usor sifonate, nu baza, de-aia m-am gandit ca e de vina lipsa umiditatii din aer...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Asa am inteles.Da si cu frunzele sifonate tot o dereglare de udat sau umezeala e problema.
:D
 
D

dyayzh

Guest
eu am cumparat-o cu tija si boboci mari, dar si putin deshidratata. A mea e mai mult rosie decat cu grena :oops:
 

CristianG

Well-Known Member
dyayzh a spus:
A sosit si prima floare

Cambriile sunt niste orhidee superbe.Ma bucur ca a inflorit prima floare. Personal vorbind am renuntat sa mai achizitionez plante cu pseudobulbi.Se inmultesc foarte repede si sincer sa fiu nu am chef mereu sa divizez plante.Nici nu am spatiu sa le pun pe toate. Phalenopsisii au marele avantaj ca au crestere continua. Mai am Vandele care sunt intr-o perioada de hibernare in acest moment.Acestea din urma sunt cel mai bine de controlat, chiar daca pare enervant sa le tot pun apa in fiecare zi. Important este ca am controlul asupra lor..... :D
 

anca218

New Member
sunt mai noua pe aici, asa ca nu ma certati prea tare daca s-a mai discutat aceasta problema, dar am nevoie de ajutorul vostru. Am si eu un hibrid cambria, nu stiu de care si nici nu am poze cu ea inflorita - totusi avea niste flori galbene cu pete maro si niste petale subtiri, aducea cu o insecta mare :? .
azi am observat ca are niste puncte mici, dese si galbene pe frunze. Am banuit ca ar fi o problema de udare si am scos-o din ghiveci sa ii vad radacinile si am avut o surpriza cand i-am vazut radacinile. Ideea e ca nu seamana deloc cu cele ale phalenopsisului si aici apare prima intrebare: cum arata niste radacini sanatoase de cambria? a mea are niste radacini firave, albicioase ca niste viermi lungi (scuzati comparatia dar aveam impresia ca imediat vor misca) si daca trag de ele partea superioara se desprinde si ramane interiorul ca niste ate. Radacinile erau putine si erau infasurate in cava ce parea a fi carton. Bineinteles ca era imbibat cu apa si sunt sigura ca nu se usca intre. Am indeparat cartonul si deocamdata am pus planta in ghiveci fara substrat si acuma incerc sa gasesc solutia corecta.
bineinteles ca in voi mi-am pus increderea si astept cel mai mare ajutor ca voi sunteti priceputi la toate :) .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Anca ne-ai ajuta mai mult daca ai face si niste poze radacinilor.
Dar din ce ai spus tu se pare ca acestea sunt putrezite.Incerca sa vezi daca mai sunt cateva viabile si taie-le pe cele putrezite.
Pe urma replanteaz-o in scoarta si nu o uda timp de 2 saptamani.Poti doar sa ii pulverizezi din cand in cand frunzele pentru a nu se deshidrata.
Intr-adevar radacinile Cambriilor nu seamana deloc cu cele ale Phalaenopsisului a carui radacini sunt mai groase.
Tinem pumnii sa isi revina!
 

anca218

New Member
Multumesc Sarselia
radacinile arata asa si frunzele arata cam asa
de la mom pozelor am curatat buretele/cartonul de pe radacini. pseudobulbii sunt verzi doar putin incretiti si are dati 3 puisori care au un inceput de radacina de 2, 3, 4 mm de culoare verde.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare placere!
Radacinile din cate mi-am dat eu seama arata asa si asa.Adica nici nu sunt in totalitate putrezite dar nici nu arata extraordinar de bine.
Pune planta in scoarta si NU o uda.Stiu ca vei fi tentata sa o faci dar timp de 2 saptamani trebuie doar sa o pulverizezi pe frunze pentru ca daca o vei uda radacinile fiind firave si cum ai si umblat la ele au sanse foarte mari sa putrezeasca.
Mai spune-mi te rog la ce temperatura o tii?E cald sau racoare acolo unde o tii?
 

anca218

New Member
statea la o fereastra, practic eu am un perete in intregime de sticla, dar nu bate soarele direct iar temperatura maxim 22 g minim 14.
 

sarselia

Active Member
Moderator
E bine ca nu bate soarele pe ele pentru ca nu le place.Legat de temperatura si ea este in regula.Probabil ca din cauza cartonului pe care l-au avut la radacini si care retinea apa s-au suparat radacinile.
Dar bine totusi ca ai observat la timp pentru ca ai sanse mari sa o salvezi.
:D
 

anca218

New Member
sper si eu ca o voi salva caci altfel :cry:
multumesc nespus pentru promptitudinea ajutorului :hug:
acuma putin off topic :oops: : am un cymbi inflorit, oare sa-i verific acum radacinile sau sa astept pana trec florile? Mi-e teama sa nu aiba aceasi problema (burete la radacini) dar nu as vrea sa deranjez florile.
ma gandesc ca deocamdata as putea sa-l ud mai putin ca sa nu stagneze apa in burete, daca exista.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus