Calycanthus (Chimonanthus praecox)

danref

Member
Stiati ca, daca excludem "m"-ul de la Chimonanthus ramane Chionanthus care deasemenea este o specie de arbore care prefera zonele reci si temperate .Are deobicei silueta unui arbust ,nu se inalta mai mult de 5 m si prefera locurile insorite.Cred ca este o specie destul de potrivita pt pasionatii din tara .In ciuda faptului ca este un arbore greu de intalnit(doar 3 sau 4 specii din acest gen dintre care doar doua cultivate) cred ca ar merita efortul cel putin pt a admira ciorchinii incarcati cu flori de un alb pur.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Chion ... tusus2.jpg
 

albela

Active Member
Dupa aceasta iarna grea, plantuta mea lastareste puternic din radacina, are muguri si frunzulite pe doua crengute de anul trecut de la nivelul solului, dar partea aeriana pare uscata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut si eu azi "pe viu" acest arbore.Interesant.Era inflorit si miroase cam asa:
frunzele daca le freci in palme miros a frunze de nuc iar floarea a borhot :rofl: :rofl: :rofl: .Alpha ne-a atras atentia si a avut dreptate . :)
Nu vorbesc in numele celorlalti ca nu stiu daca ei au mai vazut dar nu mi s-a parut foarte spectaculos.Poate si fiindca nu era complet in floare? :?
Oricum este interesant.
Si......lastareste fooooarte bogat :) dar ne trebuia o cazma ca sa constatam cit de adinci sunt radacinile :evil:
Voi face insa proba inmultirii prin butasi :giggle: :secret:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu cred ca ai pierdut verificarea cind era inflorit (daca nu cumva e prea tinar)....infloreste iarna... in februarie de obicei...
 

albela

Active Member
Stiu ca trebuia sa infloreasca iarna, am fost cu ochii pe el ca pe butelie :rofl: . Dar nimic. Poate la iarna...
 
Sus