Caldura mare

vali

Active Member
Moderator
Date fiind temperaturile de-afara si modul cum raspund plantele, la mine s-a deschis oficial sezonul replantarilor.
Deocamdata mi-au cazut victime un rodiu si doua bougainvillea.
 

vali

Active Member
Moderator
Ia zi mai Diavole... ca daduse caldura peste tine... cum e acum la Cluj? :)
Bine-nteles, intrebarea e fara sens... stiu de la Florin ca a nins la voi, la fel cum stiu de la Vasile ca a nins si-n Satu-Mare...

Dar, cum acum ninge linistit si-n Bucale, nu m-am putut abtine sa nu intreb :) ...

Indiferent de vreme, principalul e ca eu am boboci de mar, mai!!! :rofl:
 

bandi87

Member
iti zic eu cum e :) ...tocmai bate soarele fara mila....si totul sa apucat de topit....sper sa nu mai vina frig de -10...dimineata erau -7 pe balcon..iar acum sunt 15(la soare...deci sunt vreo 9-10 grade).....copacei mai cred ca tocmai isi incalzesc vocabularul de injuraturi
 

vali

Active Member
Moderator
Asa cum spuneam, la mine s-a dat startul lucrarilor de primavara, fortat fiind sa ma tin dupa toanele copaceilor din balcon.
Zilele astea am mai tuns aici, am mai replantat colo, am mai ciupit cate un mugure ici si colo... :)
O dracila a fost tunsa si legata un ulm redus si schimbata alura la altul am ciupit toti mugurii de varf Unul dintre rodii cerea si el o freza noua (si i-am tras-o :) ) ... si tot asa.
Pe la voi, nimic?
 

bandi87

Member
la mine (cluj) e liniste si pace deocamdata dar abia astept sa se topeasca de tot zapada.....am o intrebare unde tii rodiul? Fiindca al meu oriunde il tin el incepe sa-si deschida mugurii dupa craciun :| si vad ca al tau e inca inaite de a si deschide mugurii.

Ulmul al doile este foarte frumos. Jos cu palaria. De cati ani te joci cu el? :?
 

vali

Active Member
Moderator
Toti copaceii mei stau in balcon, pe rafturi. Doar ficusii mai intra iarna prin casa.
Ulmul acela nu-l am decat din 2005. De fapt, nu am niciun copacel mai vechi de 2003-2004.
 

bandi87

Member
si care este cea mai scazuta temperatura de pe balcon? La mine acasa balconul nu este acoperit...deci e la fel de frig acolo ca si afara iar cea mai rece camera din casa unde de obicei tin plantele fiindca este nefolosita si rar incalzita are in jur de 15 grade in timpul iernii(poate 10 in cel mai rau caz).
 

vali

Active Member
Moderator
Chiar daca balconul meu este inchis, ferestrele (sau cel putin una) stau deschise. Am avut si situatii in care mi-a inghetat substratul in vase pe timpul noptii, deci logica spune ca au fost temperaturi sub zero.

Nu inchid complet ferestrele decat daca e viscol sau ger puternic. Dar asta nu s-a prea intamplat in ultima vreme.
 

vali

Active Member
Moderator
:D Am reusit, in cele din urma, sa-mi regrupez imaginile cronologic si pe fiecare exemplar in parte. Totusi, o parte din pozele facute in timp cred ca sunt pierdute definitiv. Fie au fost pe hardul care mi-a crapat ultima oara, fie le-am aruncat odata cu discurile mai vechi, fara sa-mi dau seama.
Dar nu-i bai! :)
 

vali

Active Member
Moderator
Apropo de ”lucrari de primavara”... Clujenii nostri m-au intaratat cu paducei si carpeni in poze facute pe coclaurii pe care-i bat ei, iar acum nu mai dau niciun semn :|
Ce ati facut fratilor cu ei? Lumea buna e deja cu combinele scoase pe camp, la recoltat de yamadori :) ... Ia uitati http://ibonsaiclub.forumotion.com/bonsa ... g-t314.htm Voi... nimic, nimic?... :D
 

lelia

Well-Known Member
Super idea :marfa: si eu nu tre' sa merg prea departe ,ii am deja in gradina ,numa' timp nu prea este :(
 

flo_flu

Member
vali a spus:
Clujenii nostri m-au intaratat cu paducei si carpeni in poze facute pe coclaurii pe care-i bat ei, iar acum nu mai dau niciun semn :|
:D
Uite si un semn de la noi :D







...pozele sunt facute saptamana trecuta :)
maine daca nu ploua o sa trecem pe acolo si o sa aducem ceva acasa...

PS: speram sa putem merge impreuna...
...dar cum nu se anunta vreme buna nu puteam sa te aducem pana la cluj ca sa stam in casa.
 

vali

Active Member
Moderator
Vai de pacatele mele... M-a luat frigul doar uitandu-ma la poze :)
Sper sa se fi topit "banchiza" intre timp si sa nu aveti probleme nici cu ursii polari.
flo_flu a spus:
PS: speram sa putem merge impreuna...
...dar cum nu se anunta vreme buna nu puteam sa te aducem pana la cluj ca sa stam in casa.
Pai daca veneam, probabil ca nici in casa nu puteam sta... ieseam la spart lemne, la dat zapada... :rofl:

PS: eu astept sa mi se deschida florile la meri, iar voi inca pescuiti la copca... :( Treaba-i asta?
 

alien.alin

Member
Vali, si la Brasov e cam la fel...la mine inca nu s-au desfacut mugurii de la Fag :D...iar la restu acum incep sa le apara frunzulitele noi...
 

bandi87

Member
mda...pai clujul tot timpul a fost un fel de 'twilight zone'.....are o 'mircoclima' proprie :rofl:...din pacate :| ...acuma tocmai ploua tare de tot( cu un pic de zapada) dupa ce in zori si dimineata a nins non-stop...bleah..ai o zi frumoasa si deja zici "haha vine primavara! :) " si peste 10 minute vremea zice "teapa fraiereeee :twisted: "...ninge :x
 

alien.alin

Member
Pai, in Brasov ieri au fost 10 grade...soare, cald, frumos, chair spuneam ca daca e asa si duminica merg la padure...

Canci, azi dimineata cand m-am trezit ningea de rupea pamantul...si un friiiiiiiig...
 

DracuMic

Member
Si care-i problema ma baieti?
Frigul e un amanunt,zapada la fel.
Noi acum am venit cu cadouri de la padure.....ca se pare ca deja a inceput timpul de recoltat.
A fost frumos,zapada si noroi :) :) :)
Si ciudat ca nu mo luat nimeni la scandal ca am venit murdar acasa.!
Bandi amice,te-ai dat la fund azi.....ce ne facem noi cu tine?
 

vali

Active Member
Moderator
In sfarsit si vesti bune!
DracuMic a spus:
A fost frumos,zapada si noroi :) :) :)
Ce ma oftic c-am pierdut faza asta :rofl: .
Ma bucur pentru voi si astept poze :D . In mare cam stiu despre ce-i vorba, ca m-a tinut Flo la curent cu ce ati ochit prin lemnarie. Frumoase exemplare!
Dar astept poze pentru ca:1 sunt curios de radacini; 2 exemplare ca alea merita revazute oricand. :)
 

DracuMic

Member
Pai mai Nea` Vali ar fi ceva poze dar il las pe Flo sa ti le arate.
daca tot nu ai ce face,punete weekendu urmator pe un tren sau pe avion si hai la tura.....daca se face vreme buna om gasi noi un parau sa te bagam prin mocirla....asa ca sa ai cu ce te lauda cand ajungi acasa.!
A fost cam greu de scos azi ca nu am mers cu cazmalele potrivite dar ceva-ceva am extras. E important ca sa dezghetat pamantul si musteste de apa, e mai usor de acum.
 
Sus