Buna!

ileana_bt

New Member
Am cautat peste tot, am tot intrebat, nu am reusit sa aflu nimic despre ea...e bolnavioara, de cand am facut acest cont si pana la activarea lui (care a durat cateva saptamani), starea ei s-a agravat....am ramas doar cu cateva ramurele care stau in apa cu praf de carbune si sper sa nu moara si astea.


:cry:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pare a fi o suculenta.
Nu avea lumina destula,de e asa de lungita?Nu-i planta de exterior,de stancarie?De cata vreme o ai?
 

mymo

Active Member
Asta e?

Ii trebuie soare mult si rezista peste iarna dar din pacate nu stiu nici eu cum se numeste :(
 

ileana_bt

New Member
iudit a spus:
Pare a fi o suculenta.
Nu avea lumina destula,de e asa de lungita?Nu-i planta de exterior,de stancarie?De cata vreme o ai?

Am primit-o de la cineva care avea doua, si le tinea in interior. Era bogata, dar nu este alungita din cauza luminii, asa este ea, are crengute lungi, crete cu multe ramificatii, si frunzele mici.

O am cam de 2 luni, cand am adus-o acasa, i-am schimbat ghivechiul si pamantul, parea ca are nevoie, era de 3 ori mai bogata decat in inagine. Atunci am descoperit ca o parte din radacini erau putrezite. Am plantat separat radacinile care erau inca sanatoase de crengutele carora le-am taiat radacina bolnava. Nu a fost udata excesiv nici inainte, nici la mine.
2-3 saptamani a fost vesela, a mai crescut putin, a si inflorit. Apoi, am vazut-o din ce in ce mai trista, tulpinile au inceput sa-si schimbe culoarea intr-un verde negricios, si m-a sfatuit cineva sa tai tot ce mai este sanatos sa le pun in apa cu praf de carbune si sa astept sa faca radacini.
 

ileana_bt

New Member
VioletaB a spus:
Ileana, nu ai poze cu floricelele ? :D Dupa frunze e greu de facut o determinare corecta.:)
Din pacate nu am poze cu florile. :(
Frunzele sunt de un verde deschis, cu dungute albe, iar unele sunt albe complet, aflate buchetele la varfuri, ca niste flori. Florile sunt foarte mici, cat niste seminte, mai mici decat boabele de mazare, si galbene.
 
Sus