Bulbi gloxinia

Am pus si eu doi bulbi in pamant. Pamantul era umed pentru ca abia am desfacut punga .Mai trebuie udat pamantul sau il las asa si ud mai incolo :? :?
 
nu stiu daca am facut bine ce am facut, astept consecintele. Am schimbat azi pamantul la gloxinie si am sesizat eu ca e bulbul prea mare si cu semne intr-o parte ca mai dau niste frunze (el avand deja vreo 4) si l-am taiat in doua! Ca pe cartof. Am plantat cei doi bulbi separat si astept sa vad ce se intampla. Trebuie sa le fac ceva special sau deja o sa imi spuneti ca sunt criminala?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Taietura trebuia pudrata cu fungicid. E bine ca o vreme sa uzi putin ca sa nu-ti putrezeasca sectiunile de bulb. Ca sa aiba o sansa, fiecare sectiune trebuie sa aiba macar un mugure zdravan.
 
pai bulbul mama sa ii zic asa a ramas cu plantutza cu 6 frunze. Cealalta bucata are doua 2 frunze miciiiiii.....pe care nu le-as fi vazut daca nu as fi spalat bulbul mama. Ma simt asa trista...sper sa nu moara amandoi bulbii. :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, nu trebuia sa speli bulbul (si nici radacinile). Nu se recomanda lucrul asta la nici o planta. Se strica "aderenta" radacinilor la sol si dupa aceea are nevoie de ceva timp ca sa se redreseze.
 

scd

Member
eu unul am rupt toate frunzele care au iesit in plus sa spunem asa, mai putin la un bulb, care este cu vechime si i-am lasat 2 ramuri.Am observat de anul trecut ca daca ii las mai multe crengute cresc si mai greu si nici nu se dezvolta cum trebuie.
 
D

dyayzh

Guest
Unde tin eu gloxiniile inca e racoare si abia ..abia au scot un mot :(
 

Fleur

Active Member
Eu nu recomand taierea bulbului ca e prea riscanta. Poti rupe din lastarii care sunt in plus cand sunt mai mari si-i pui pe ei la prins. Iti ramane si gloxinia intreaga si va avea si mostenitori :wink: Si eu las numai 2 lastari la o planta ca sa poate face flori multe.
 

albela

Active Member
Sunt 10 zile de cand am planatat bulbii de gloxinia. Stau la caldura deasupra caloriferului. I-am udat un pic la plantare si un pic acum 2 zile. Cand ar trebui sa dea semne de vegetatie? E prima oara cand pun gloxinii :oops: .
 

Erwin

Member
De regula cam in 2 saptamani, dar mie mi s-a intamplat ca unii bulbi sa incolteasca mai greu.

Albela, cat de "adanc" i-ai plantat?
 
Erwin a spus:
De acord cu Fleur, taiatul bulbilor e riscant. Risti sa pierzi bulbul...
Sunt de acord, imi dau seama de prostie, dar vad ca dupa o zi bulbul mama care avea 6 frunze e ok, in sensul ca n-au murit frunzele, sunt tot viguroase. Sper sa nu se pleosteasca mai incolo! Eu sper!
 

scd

Member
albela a spus:
Sunt 10 zile de cand am planatat bulbii de gloxinia. Stau la caldura deasupra caloriferului. I-am udat un pic la plantare si un pic acum 2 zile. Cand ar trebui sa dea semne de vegetatie? E prima oara cand pun gloxinii :oops: .
albela dupa ce ne-am intalnit la iasi a doua zi am si plantat gloxinele.
din 6 bulbi care i-am pus in pamant(4 de la tine si 2 ai mei) au inceput sa apara primele semne de viata.. yuupiiiiiiii
:) :)
 

paula

Member
eu am asteptat o luna jumatate pana la primul semn al unui bulb de gloxinie , era o tigrina si din ce am citit pe aici pe forum am inteles ca tigrinele sunt mai puturoase , asa ca nu va pierdeti rabdarea :?
 

adana

Member
azi am vazut ca al meu bulb,deja da semne de viata.ma bucur mult,pt ca eu il credeam bolnav,cand am vazut ca e asa moale.
 
Sus