Brico Store

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi in Brio aveau flox cu frunze variegate dar erau la 24 de lei :cry: trei firicele amarite si cu florile trecute.Dar era asa de frumoooosssssss............... :rofl:
In rest o oferta extrem de bogata de plante de interior decorative prin frunze si diverse plante de exterior care exista cred prin toate magazinele..
In schimb pamint de citrice pentru care m-am dus special nu aveau decit la pungi de 20 de l.Adica mari pentru ce imi trebuie mie... :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAIIIIII!!!!!
Azi am fost la Brico Arad si e moarte de orhidee pe acolo!
au niste amarate de orhidee(phale) pe care le vand la 65 ron dar credeti-ma sunt distruse sarmanele.
O alta oferta pe care o au e ca poti achizitiona 2 phale la 50 ron dar sunt in coma saracutele.
nici nu stiu cine ar indrazni sa ia la pretul asta niste uscaturi.
imi venea sa le plang de mila acolo.
plus ca toata erau asezate in curent si afara cum nu mai este chiar asa de cald erau ce sa mmai zic amarate rau.
alta oferta de 2 orhidee la pret de 1 sunt niste oncidium dar care la fel sunt toate cu pseudobulbii la pamant.
pretul era de 45 ron.
ooof si mi-e asa de ciuda ca alte plante mult mai putin prietentioase si muult mai ieftine rau de milioane de ori mai ingrijite.
pur si simplu nu ii inteleg!
de ce nu au grija de plante?
si mai ales de orhidici?


RUUUSINEEE!
Si culmea nesimtiriii e ca le si vand la niste preturi imense ca sa nu se atinga nimeni de ele ca sa le cumpere si poate sa le salveze.
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In Brico au inceput sa apara bulbii de primavara. Am gasit plante perene noi, unele dintre ele pana acum le gaseam doar la comanda pe net:

Din oferta lor:
- crini orientali
- gladiole
- dalii mari si pitice
- irisi (3 variante Germanica + 1 varianta holandica)
- hemerocalis (2 variante)
- liatris
- kniphofia
- echinacea
- dicentra spectabilis
- maci orientali
- lupin

Pretul varia intre 4 lei/pachet si 8 lei/pachet
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu mai am drum pe acolo? M-ar interesa macii orientali. Mai tii minte cumva ce culor au?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca vrei nu-i nici o problema sa mai trec pe acolo. Doar ca nu stiu daca vremea de afara permite expedierea lor prin posta in perioada asta.
 

gabi d

Member
cum zicea si caramel...a bricostore au aparut bulbii de primavara.
eu mi-am luat niste bulbi de gloxinii, cale galbene, frezii si begonii.
de asemenea au si primule gata inflorite - toate culorile.

bulbi am vazut si la cora pantelimon.

spor la cumparat!
 

gabi d

Member
cam 14 lei daca nu ma insel. da, 2 intr-un pachet.
nu sunt foarte ieftini (vorbesc in general nu numai de cei de gloxinie) dar sunt buni calitativ.
 
Am fost si eu in bricostore sa ma uit de bulbi de gloxinii si de begonii. Cei de gloxinii mi s-au parut foarte mici si deshidratati iar cei de begonii mi s-au parut moi, am verificat inca o punga si la fel (nu m-am mai uitat si la celelalte pungute cu bulbi). Pana la urma n-am mai cumparat nimic desi as fi luat un bulb de lilium care incoltise putin in punga. Vreau sa merg si prin Hornbach si Obi zilele astea sa vad ce mai e si pe acolo.
 

gabi d

Member
ai mei au fost toti buni. nu a fost nici unu moale sau putrezit. vreo 2 -3 chiar erau deja incoltiti. cred ca e si dupa noroc. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Prin Obi si Hornbach vei gasi numai ce a mai ramas. Ca si prin Brico-Store de altfel. Plantele viguroase si interesante s-au cam vandut din primele zile.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Au insa pachete cu bulbi asortati de plante de gradina (gladiole, dalii, anemone)
 

victoria222

Active Member
in bricostore baneasa din bucuresti aveau bulbi de gloxinii, begonii, dalii, crini, irisi, gladiole, cale, frezii, raunuculus, si de alte plante interesante, in numar maaaaare si chiar aveai de unde alege, intre 7 si 14 lei,aveau si o reducere de bulbi de dalii irisi 4 lei dar nu aratau grozav, si aveau pachet de 3 bulbi mari de dalii-16lei. am fost ieri
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Astazi am ajuns prin Brico (Pantelimon). Si sincer va spun va recomand sa mergeti si voi. ;-)

Au o oferta de plante foarte-foarte interesanta si la preturi excelente. Am notat cateva denumiri si preturi... ma scuzati daca nu am nimerit toate literele, dar mi se impleticea limba numai incercand sa le silabisesc, nici nu se punea problema sa le pot tine minte :rofl:

Asadar,

Bambusi (30-40 cm): 30 lei
- Pleioblastus Fortunei 'Variegata'
- Fargesia rufa
- Sasaella Masamune Albostriata

Callistemon (rosu) plin de flori si boboci (70 cm): 99 lei
Maslin (verde si negru) 2 dimensiuni, 50-100 lei
Maslin bonsai 150 lei
Dafin 350 lei
Laur (50cm) 100 lei
Mirthus (50cm) 100 lei
Araucaria araucana (40-50cm) 120 lei

Bonsai pt exterior 36-200 lei (artar japonez, larix)

Artar japonez 17 lei (tineri, 30cm):
- orange dream
- atropurpureum
- little princess

Buddeja albastra 20 lei

Calamondin - dimensiuni diferite: 60-80-140-200 lei

Trachelospermum jasminoides (70-80 cm): 70 lei

Palmieri:
- Brighamia Hawaiian Palm (cu boboci) 45 lei
- Chamaerops humilis 39 lei
- Washingtonia robusta 35 lei
- Phoenix canariensis 35 lei

Ierburi perene decorative:
- Ophiopogon "black mystery" 20 lei
- Carex everest 30 lei
- Acorus variegat 20 lei

Lacramioare albe (4-5 bulbi) ~16 lei(??)
Vanda 120 lei
Irisi albi
Anigozanthos beauty red (30 cm) 30 lei
Exacum 15 lei
Fittonia mix 7 lei

Plantele arata foarte-foarte bine ;-)
In plus aveau trandafiri, arbusti fructiferi si floriferi (de la Yurta Brasov) si multe alte plante. Nu am vazut niciodata la Brico o asemenea oferta variata si interesanta de plante.
 
Sus