Brad de Craciun in ghiveci

Mali_

Member
Ma gandeam ca anul acesta sa imi iau un brad de Craciun in ghiveci, ca sa il pot planta ulterior afara. Ce parere aveti? SE mai poate adapta el afara, daca eu il tin doua saptamani in casa, la caldura? Ati cumparat pana acum si daca da, de unde?
 

narcisab

Member
si eu ma gandeam sa imi iau unul - la noi la OBI am vazut, cu ceva sub 500.000 lei vechi, dar era un fel de molid. si mai vin si in piata, anul trecut am vazut cativa dar aratau cam anemici
 

dorinas

Member
Uitati-va bine la ei cand ii cumparati. O prietena si-a cumparat anul trecut fara sa se uite bine si era confectionat din crengi care erau asa de frumos aranjate pe o sarma ca parea un bradut adevarat. A observat cand vroia sa-l puna in gradina.
 

mimish

Active Member
Eu am primit un bradut superb de ghiveci, acum 4 ani.... dar nu stiu de ce, nu i-a priit deloc la mine si s-a sucat....pacat de el, ca era o specie asa frumoasa....
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Cand cumparati brazi la ghiveci si vreti sa-i tineti in casa pe perioada sarbatorilor de iarna trebuie sa faceti trecerea de la exterior la interios , si invers, in mod treptat. schimbarile bruste de temperatura provoaca socuri termice. Acest lucru e valabil pentru toate plantele de gradina pe care le aducem in casa ocazional. Cautati un loc cat mai racoros, in nici un caz langa calorifer, pentru ca diferenta de temperatura sa fie cat mai mica. O planta de exterior nu va trai niciodata in casa. Si mie mi-a luat ceva timp sa-mi conving mama ca rododendronul primit de la cineva e de pus in gradina si nu de tinut in casa. Abia cand a ramas pe jumatate chel m-a crezut si l-a plantat afara.
 

Mali_

Member
Dorinta mi s-a indeplinit si am primit de la Mos Craciun un brad in ghiveci. Deoarece apucasem sa iau un brad taiat, pe cel mic din ghiveci l-am impodobit si l-am pus direct in pamant. Sper sa ii mearga bine.
 

jkati

Member
Noi de ani de zile cumparam brazi de Craciun in vase. E mult mai bine decat brazii taiati. Il tin in balcon dupa sarbatori si cand apar primele zile fara ger (febr - martie) il punem la locul lui in gradina.
 

iris

Active Member
Multumesc mirela06 pentru adrese. Braduti la ghiveci se gasesc insa nu acest soi. Picea glauca Daisy White
 

iris

Active Member
Multumesc mirela06. O speranta ar fi insa 20 - 30 cm. e foarte micut :( . Sper sa gasesc ceva mai mare. Am sa caut si prin Oradea parca vazusem ceva la BricoStore insa nu sunt sigura. Iti multumesc inca o data. :hug: :* :*
 
Sus