bonsaiul meu si-a piedut frunzele

ellutz

New Member
Bonsaiul l-am primit de 8martie...si cam dupa o luna au inceput sa-i cada frunzele...am luat "stropitoare" si am inceput sa-i ud frunzele in fiecare zi si noapte si incepuse sa-si revina(are o farfurioara si ii mai pun apa acolo sa si ia singur), am fost plecata in vacanta nu a mai fost udat mereu si acum nu mai are nicio frunza + nici nu da semne ca or sa creasca...nici apa nu mai suge asa de multa...nu stiu ce specie este....nu stiu cum sa pun poze pe site, desi nu stiu daca ar fi concludente pentru ca i-am facut pozele acum cand nu mai are frunzulite, si probabil nu v-ati dea seama ce soi este..ce sa ma fac cu el? <nu>
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ellutz o sa mut mesajul tau la Bonsai. Acolo ai mai multe sanse ca problema ta sa fie identificata si rezolvata. Ca il stropeai des pe frunze nu cred ca e rau, dar nu stiu daca e bine ca ai facut asta si noaptea. Nici noi nu prea facem dus noaptea. :wink: Problema cu bonsaii este ca nu poti mereu sa le acorzi ingrijirile de care au nevoie iar ei reactioneaza imediat.
 

carmenn

Member
eu zic sa-l uzi periodic pana in primavara urmatoare, caci poate e una din speciile care isi pierde frunzele...si poate ai noroc si isi revine.
tulpina cum e ?
pune o poza chiar si fara frunze...poate cineva isi da seama dupa trunchi ce e...
 

Hariclea

Member
Ai grija sa nu il uzi prea mult ca sa-i putrezeasca radacinile... si incearca sa il plasezi intr-o camera mai racoroasa, daca poti.
 

vali

Active Member
Moderator
... dar ai grija sa nu-l uzi nici prea putin.
am luat "stropitoare" si am inceput sa-i ud frunzele in fiecare zi si noapte si incepuse sa-si revina(are o farfurioara si ii mai pun apa acolo sa si ia singur)
Daca la asta se rezuma totul, este extrem de putin si nu-i de mirare ca frunzele s-au plictisit si-au plecat (apropos, nu cred ca toamna este vinovata pentru asta, desi m-as bucura sa gresesc).
Udarea bonsailor este un pic cam "tricky" la inceput. Citeste (daca n-ai facut-o deja) articolul despre udare http://www.egradini.ro/resurse/plante/bonsai_udare.htm

Spor.
 
Sus