Bonsai nesupravegheati

pork

Member
Salutare.
Vine vacanta de iarna pt noi studentii si trebuie sa plec acasa 2 saptamani...timp in care din pacate nu am pe cine lasa sa-mi ude copaceii...
N-ar fi o problema pt cei care stau afara, caci rezista 2 saptamani...insa cei de interior, trebuie udati...

Eu m-am gandit sa ii bag pe toti in cate o punga, sa fie un fel de mini-sera care sa mentina umezeala. Asta primavara am facut asa la 2 ficusi si n-a trebuit sa ii ud mult timp. Stiu ca obtureaza lumina, desi am sa merg in kaufland sa cumpar niste pungi transparente...insa alta solutie nu vad sa ii tin 2 saptamani neudati...
Si mai am si o serissa care nu se intelege cu conditiile din interior la mine, caci usuca frunze de cand am adus-o in casa (ii mergea grozav in timpul verii). Acum usuca varfurile frunzelor (devin maro) dupa cre se ingalbenesc putin (frunzele) si pica...am pus asta pe seama lipsei umezelii (desi am 2 acvarii in camera) si o pulverizez de 2 ori pe zi...si totusi nu vad semne de imbunatatire...

Voi ce ziceti?
 

ovidiu1964

Member
acuma depinde de specii, din ce mis-a recomandat, carmona nu rezista mult in minisera, eu am una care a lepadat toate frunzele cand am bagat-o in casa si am pus-o la borcan, dar numai pana cand si-a revenit, ficusii pot sa steie permanent in minisera, ceilalti nu stiu ca nu am :)
 

pork

Member
De carmona am citit ca din contra, ii place in sera :rofl: acuma cine stie...insa carmona n-am...

Am 3 ficusi (un retusa, un benjamin si unul nu stiu sigur...fabiane e de la tine...o fi microcarpa?), o sageretia theezans si o serissa cu probleme...
 

Scifficus

Member
Mai poti folosi niste muschi/sphagnum ud, peste pamantul din vas, iar cu punga sa inchizi doar vasul pana la trunchi, fara coronament. Si pusi intr-un loc mai putin luminat incat sa-i reduci din crestere.
 

pork

Member
Sa stii ca la punga legata doar peste vas m-am gandit si eu, insa nu mi-a trecut prin cap cu sphagnum-ul...mersi.

Ar fi mai problematic cu serissa ca face naz-uri la uscaciune in aer...
 

Scifficus

Member
Sphagnum e sa mentii ca o rezerva de apa dar fara sa ineci pamantul. Cu serissa procedezi la fel dar la final tragi o punga mai mare peste toata planta. Adica in zona vasului cu punga separata ai o umezeala iar in zona plantei, separata de zona vasului vei avea o umiditate mai scazuta. Mai poti da gauri mici in punga mare incat sa permita o minicirculatie. Cateva mai la baza si cateva in varf.
 
" acuma depinde de specii, din ce mis-a recomandat, carmona nu rezista mult in minisera, eu am una care a lepadat toate frunzele cand am bagat-o in casa si am pus-o la borcan, dar numai pana cand si-a revenit, ficusii pot sa steie permanent in minisera, ceilalti nu stiu ca nu am "
Ovidiu, eu am carmona de vreo 3-4 ani in mini-sera(acvariu cu fundul in sus pus peste ghiveci) si nu are probleme....
 

pork

Member
Pana la urma i-am acoperit cu pungi. Unii complet, altii doar ghiveciul.
Sper sa nu taie lumina prea mult.

Pe cei de pe pervaz, de-afara, i-am bagat in balcon, unde voi lasa geamul deschis pe oscilo batant. Mi-e frica sa-i las afara tinand cont ca se anunta geruri si unii au ghiveci chiar mic. Ulmii incep acum sa lase frunzele, mi-ar fi placut sa-i mai tin o saptamana in frigul asta dar nah...Oricum, in balcon acum dimineata sunt 10 grade, banueisc ca in timpul noptii mai scade, si oricum cand se vor instala gerurile va mai cobora.
 

pork

Member
Am ajuns in Iasi si am ramas destul de placut surprins.
Ficusii din casa si cu sageretia arata super. Serrisa e singura care arata mai rau, a uscat mai multe crengute, desi are si niste lastari noi, dar firavi tare...Substratul nu trebuie udat nici acum, deci pungile si-au facut treaba.

Cei de-afara pe care ii bagasem in balcon in inainte sa plec (cu geamul deschis pe oscilobatant) n-au dat jos toate frunzele, decat un ulm mititel care e si intr-un vas mic si ma gandesc sa nu fi suferit de uscaciune. Ceilalti ulmi, mai au cateva frunze verzi, dar ma bucur ca n-au muguri...doar unul parca da sa umfle niste mugurasi insa i-am scos pe toti iarasi pe pervaz. Temperaturile astea care au fost numa' bune pt iernat nu-s. Sper sa vina oleaca frigul sa adoarma si astia serios.

Un cotoneaster (cel de la tine Fabiane) in schimb deja da frunzulite din muguri...pe asta il tin in balcon, nici ger sa nu fie da' nici chiar cald (tot cu geamul deschis).
 

pork

Member
vali a spus:
Vezi ce bine le-a mers cat ai fost plecat? :) O fii vreun semn :giggle::p
:rofl: :rofl:
Stii tu ce stii vali :giggle:

Oricum, in ultima vreme i-am lasat mai multa vreme in pace sa respire.
Mi-e ciuda doar cu serrisa...daca moare si asta, ma las pentru moment de specie...din pacate nu am conditii prielnice pentru dansa pe timpul iernii.

Si cum spuneam, acum ii las eu in pace mai mult, dar la primavara am in plan sa intru tare in ulmi cu tunsoarea. Tot vad ca voi taiati "din carne"...e timpul sa-mi iau inima in dinti si sa tai, ca m-am saturat de antenele pe care le am pe copaci :giggle:
 
Sus