bonsai ficus bejamina

Hariclea

Member
Eu il tund de doua ori pe an: primavara si toamna, dar poti sa il tunzi cam de cate ori vrei, depinde in ce vrei sa-l transformi! :wink:
 

Hariclea

Member
Carmen, te rog, micsoreaza poza, sau posteaza doar linkul catre imagine, ca sa avem spatiu si in viitor sa postam poze!
Mersi!
 

Hariclea

Member
Acum am rezolvat eu problema.
Dar data viitoare pune doar linkul, copiat din partea de jos a imaginii (din photobucket).
 

carmenn

Member
lastarii tunsi ii pui la inradacinat in apa sau pamant?

eu am prins unul in pamant (si s-a prins ) si urmeaza sa il tund pe cel maricel si deci o sa am pui de ficus benjamina bonsai cu frunze mici de dat...
 

zamfira

Member
YAN a spus:
buna seara tuturor !
Va prezint bonsaiul meu ! Asa l-am cumparat si cred ca este un Ficus Benjamina ! Dupa cum cred ca vedeti si in poze este un bonsai mai mult cu numele pentru ca mie imi pare mai degraba un mic tufis .



Deja l-am rarit un pic .Adica am ales 3 crengute pe care vreau sa le dezvolt . Sper sa nu aveti un soc in momentul in care voi posta urmatoarele imagini !

O seara placuta!
doina a spus:
Da , cred ca vei avea mult de lucru cu el :wink: 8)
 

YAN

Member
Esti sigura ? Daca vrei pot sa fac o poza cu detaliu la frunza ! Ficusul Benjamina are frunzele mai deschise la culoare pe margine ?
 

vali

Active Member
Moderator
Salut,
in primul rand, flo_flu are dreptate, nu-i un benjamin.
In al doilea rand, parerea mea e ca te-ai grabit un pic cu taiatul. Trunchiul ramas nu exceleaza la capitolul „conicitate”. In plus, in urma felului in care sunt dispuse ranile ramase, s-ar putea ca datorita calusului ce se va dezvolta, sa apara si portiuni cu o conicitate inversa. Sper sa ma insel eu, sau (cel putin) sa ma insele imaginile.

Aici e o varianta pe care as fi mers eu, daca ficusul ar fi fost al meu http://s466.photobucket.com/albums/rr23 ... tehnic.flv
Cred ca in felul acesta, trunchiul ramas ar fi fost mai credibil.
 
Sus