Bonsai din crizanteme

vali

Active Member
Moderator
Sunt, intr-adevar, frumoase! :D
Crizantema este extrem de iubita de catre japonezi, poate mai iubita chiar decat floarea de cires. Este "floarea imparatului", o emblema a Japoniei. Era de asteptat sa fie atrasa in bonsai, un alt simbol national.
Pe de alta parte, orice bonsai ce poarta flori este spectacular :D

Totusi, fara a vrea sa va stric placerea :), aceste creatii sunt destul de efemere, luand in considerare felul in care e perceput timpul in bonsai. Insa asta nu le face deloc mai putin frumoase. :D
 

sicora fabian

Active Member
Am postat amandoi odata, Vali.
Incerc si eu de cativa ani, dar nu reusesc sa imbrac crengile cu lastari! Se degarnisesc si raman lastari(si implicit - flori), doar spre varf. Ai incercat?
 

Blitz

Active Member
Nu sunt prea mare amatoare de crizanteme- tata, ierta fie, zicea ca sunt "Flori pentru morti", deoarece intotdeauna erau in buchetele de Ziua Mortilor-, dar parca ar fi o idee SUPER!

In gradina am tot avut crizanteme, dar cele comune sunt invazive, celelalte foarte pretentioase. M-ar tenta ideea sa fac asa ceva in hol! Aveti idee de unde se pot lua crizanteme in ghiveci sa incerc si eu? Si daca traiesc cu mai putin soare (holul meu este orientat spre nord). Iarna nu mi-ar crea probleme, le-as duce la "dormit" in pivnita.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
 

vali

Active Member
Moderator
Am citit despre ele, dar nu m-a atras subiectul si nu am incercat.
Daca am retinut bine, initial se lucreaza la formarea trunchiului. Dupa ce acesta atinge forma dorita, se lasa si ramurile principale care vor purta flori.
Dupa ce se trec florile si se intra in repaus, nu se pastreaza decat trunchiul, ramurile fiind tunse si reformate de la zero in fiecare an.

Cred ca e distractiv... la urma urmei, in fiecare an poti crea mici variatiuni pe tema :D
 

vali

Active Member
Moderator
Dupa cum spuneam, n-am incercat niciodata deci nu pot vorbi despre lucruri de care nu sunt sigur.
Dar mi-e greu sa cred ca japonezii ar merge la noroc :rofl: . Un skepsis tre' sa fie. :). Fie e legat de soi (o fi vreunul care lastareste mai usor), fie e legat de modul si momentul in care se fac taierile.
In bonsai (la cei cu flori) sunt tehnici de atragere a mugurilor florali cat mai aproape in coroana. E adevarat ca asta dureaza mai multi ani si implica renuntarea la flori in acesti ani... La o planta care trebuie reformata de la zero (sau aproape de la zero) in fiecare an, nu stiu cum s-ar proceda...
 

sicora fabian

Active Member
Este momentul - teoretic - sa incepem bonsaii din crizanteme!
Spun crizanteme, insa acum am observat ca-s tufenele, C. indicum, nu C. hortorum!
Crizantemele au o particularitate si anume, sunt plante de zi scurta! Ceea ce inseamna ca atunci cand ziua este lunga - peste 14 ore, ele nu infloresc, cresc doar vegetativ. Probabil asa au reusit sa obtina acele trunchiuri groase, facand butasii inca din vara si tinandu-i la lumina pentru a nu inflori in toamna - iarna, ci abea in toamna anului urmator, caci observ ca sunt expusi la o expozitie de flori de toamna.
Oricum am de gand sa fac din nou crizanteme "cascada", asa ca nu strica sa incerc si cativa "bonsai"! :)
Mai incearca cineva?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De ce doar un an , eu am tinut 2 crizanteme in casa la lumina putina si racoare si au trecut peste iarna cu bine desi au facut panaramele alea de afide chiar si la frig :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nope
au avut puricii si tata nu mi zisese si cand am stropit au cedat frunzele , am ramas cu betele verzi :|
 
Sus